Incerti exitus sunt belli

Datum:
30.7.2014 11:11

Výsledky válek jsou nejisté. (Cicero) 

Kdo na vlastní kůži neprožil útrapy válek jen těžko docení, že mír je nejlepší z věcí, které člověk mohl poznat. Svoje o tom vědí veteráni z Perského zálivu, i příslušníci AČR sloužící v misích UNGCI, UNPROFOR, UNATES, INFOR, SFOR, AFOR i KFOR, kde od roku 1990 zahynulo 25 českých vojáků. Nejvíce životů vyhaslo v Afghánistánu. I tady se prokázalo, že na přežití v misi mají nemalý podíl speciálně vycvičení psi. Technika, která by dokázala operativněji a účinněji nacházet bomby neexistuje.   

„Bombočuchové

Přesně tak se mezi pyrotechniky přezdívá speciálně vycvičeným armádním psům, kteří se svými psovody denně nastupují do služby, aby garantovali, že vozidla vjíždějící do spojeneckých základen v Afghánistánu nemají ve svých útrobách, či nákladu ukryté výbušniny. Mnohem náročnější úkoly plní, pokud s našimi nebo spojeneckými jednotkami vyjíždějí mimo základny, kde operativně prověřují, zda na cestách či objektech nejsou nastražené bomby. Speciálně  vycvičenému psovi pach výbušniny neunikne. Zmýlená by psa i vojáky mohla stát život. 

Synové psů“     

 

Talibové nazývají v arabštině Američany „synové psů“. Považují to za jednu z největších urážek. Pes je pro muslimy nečisté zvíře. Pro vojáky spojeneckých jednotek psi představují nenahraditelné pomocníky. Kolik psů ve službě zahyne se těžko dozvíme. Vražedné pouštní klima se podepisuje na zdraví psů stejně jako na lidech. Služba v misi pod českým praporem ani pro nejlépe vycvičené psy snadná není. Nároky kladené na zvířata v extrémních teplotách a prašném prostředí jsou vysoké. Potěšující je, že se svými psovody patří k nejlepším na světě. V zemi, kde smrt číhá na každém kroku jsou schopnosti psů při plnění každodenní úkolů nedocenitelné. Pro vojáka jsou podstatné čtyři vlastnosti: znalost vojenských záležitostí, statečnost, autorita a štěstí. Jaké břímě nesou na svých ramenech armádních psovodi se svými svěřenci je možná lepší nevědět. Jen oni totiž dokáží chování svého psa „přečíst“, a rozhodnout jak kdy a kam svého psa vyslat k pátrání. “V míru pochovávají synové otce, ve válce otcové své syny.“ Jak moc se nás tahle pravda dotýká ukázala červencová tragedie při níž armáda v Bagrámu přišla o čtyři muže. Aby pomníků nepřibývalo neskutečnou oddaností a umem pomáhají i výborně vycvičení specialisté na hledání výbušnin, psi Armády České republiky.