Inspirace nejen pro penzisty

Datum:
1.12.2014 10:49

Role psů v lidské společnosti nám přijde normální. Možná

si přitom ani neuvědomujeme, že jsou to právě psi, kteří nám mohou pomoci objevit a uznat vlastní schopnosti, a chopit se netušených možností.

Příkladů se nabízí nespočet. Uveďme jeden za všechny. Úžasnou schopnost slepeckých psů pomáhat postiženým lidem. Když si uvědomíte, že podporují jejich nezávislost, která by byla bez jejich pomoci mnohem složitější dostane se vám poučení, že díky psům mohou svůj život prožívat  naplno. 

Že nemusí jít jen o postižené lidi je zřejmé. Rozhlédněte se kolem sebe! Podívejte se na lidi, kteří odešli anebo odchází do důchodu! Je jich stále více. Ze spousty volného času zprvu pociťují nadšení. Realita ovšem bývá jiná. Dříve či později se volným časem a prostorem cítí zahlceni. Nevědí, co s ním počít a postupně se pro ně stává břemenem. 

Překvapivým proto není zjištění , že lidé, kteří mají psy při provedeném průzkumu v Americe uváděli, že své dny prožívají uspokojivě. 

Výsledek průzkumu pozitivního vlivu psů na lidskou psychiku nevyšuměl. Byl využit v několika podnětných  programech zaměřených na využití volného času seniorů. 

„Když lidé věnují nějaký čas psům, snáze dosahují správného duševního rozpoložení,“ řekl iniciátor jednoho z programů, který vytvářel prostor k zapojení seniorů formou dobrovolnosti ve zvířecím útulku. 

Co myslíte, není to škoda, že se podobným užitečným programům nedostává pozornosti i u nás?