Jak psa přimět k pozornosti?

Datum:
16.7.2014 12:05

Nedostatek pozornosti je častým jevem chování psa. 

Nedostatek pozornosti je jev, díky kterému někteří majitelé psů vzdávají výcvik dříve než s ním začali. Automatická pozornost je základem veškerého chování psa. Je to jedna z prvních věcí, kterou musíme psa naučit. Pokud vás pes neposlouchá bývá to způsobeno tím, že vám nevěnuje pozornost.. 

Vycvičit psa k pozornosti se nijak neliší od učení jiným chováním. Jakmile jednou získáte psí pozornost, je možné všechno. S výcvikem pozornosti začínáme, když pes začne slyšet na svoje jméno. Je pro něj nejskvělejším zvukem, který zná. Automaticky zbystří a začne dávat pozor, protože ví, že se bude dít něco vzrušujícího.

 

Aby se povel neminul účinkem

Novopečení majitelé psů si myslí, že výchova k pozornosti spočívá v povelech. Například: „sedni“, „ke mně“, „pozor“. Neuvědomují si, že učit psa pozornosti na ústní povel v sobě zahrnuje to, že je v pořádku nedávat pozor, dokud  tento povel nedostane. O co jde ? O to, že když je pes s vámi, měl by být vychován tak, aby vás sledoval jako ostříž celou dobu, protože nikdy neví, kdy můžete udělat něco zajímavého či zábavného. Jakmile přivoláte psa anebo ho vezmete na vodítku ven, měli byste se stát středem jeho vesmíru. Jinými slovy neměl by z vás spustit oči. A to vždycky, když jste spolu. Pes vám zkrátka musí věnovat pozornost, ať jdete kamkoliv.

 

Nedávejte psovi „něco“ za nic!

Výcvik pozornosti v podstatě začíná slyšením na jméno. Přistupujeme k němu doma, kde psa nic nevyrušuje.  Nezapomínáme přitom na neustálé  „odměňování“ jakéhokoliv byť letmého pohledu psa. Cvičením dospějete k tomu, že vás pes začne upřeně sledovat. Aby vám věnoval pozornost začněte s ním cvičit oční kontakt v nejméně rušivém prostředí. V místnosti, kde jste pouze vy a váš pes. Jakmile pes reaguje na svoje jméno věnuje vám pozornost. Procvičování pozornosti, aby se stalo implicitním chováním aplikujeme na vodítku venku nejlépe na zahradě anebo v prázdném parku. Chybou je, když psovi nevytvoříme vhodné podmínky k soustředění a rovnou ho vezmeme do nového, rušivého prostředí.

 

Svému psovi nikdy nedávejte „něco“ za nic! Pokud od psa očekáváte pozornost odměňujte ji. Každou minutu, kterou se svým psem strávíte se pes učí. Žádáte-li od psa pozornost musíte mu plnou pozornost věnovat i vy. Za námahu to rozhodně stojí.