Jak ulovit pozornost svého psa ?

Datum:
10.4.2014 22:44

Být pejskařem je radost. Pokud člověk nemá problém s poslušností svého miláčka.

Kdo musel někdy přetrpět pohoršující pohledy lidí odvracející se od neposlušného psího mazlíčka nebude negovat, že krutější  ponížení zažít nelze. Být „středobodem“ pozornosti třeba jen proto, že za psem na vodítku vlajete, jako fábor ve větru  si s určitostí žádný pejskař přát nemůže.

Než dotčeně řeknete, že jste svého psa vyhráli v loterii, neboť  veškeré vaše výchovné snahy úspěšně ignoruje, položte si otázku, zda ho umíte motivovat k poddajnosti, poslušnosti a pracovitosti? Vychovat ze psa „parťáka“ k obrazu svému, jak správně tušíte nevyžaduje pouze vaši vytrvalost, ale také důvtip.

Pes bez ohledu na plemeno nebo rasu miluje učení. Není psa, který by rád netrénoval nebo se učil nové věci. Má-li se stát „poddajným“, snadno ovladatelným, svolným, poslušným a ochotným vykonávat vaše přání musí vědět, proč by to měl dělat? Z pohledu psa je logické, že když nemá dostatek informací nejeví nejmenší zájem o to, co po něm chcete. Důvod je na bíledni. Chůzi u nohy anebo příchod na zavolání považuje za „slabé“ aktivity. Že by psa uchvacovalo lehnutí na povel víc, než čmuchání, honba za kočkou nebo slepicí si snad nemyslíte? Přirozeností psa je zájem pro „silné“ aktivity.  

Když někdo říká, že jeho psovi chybí motivace, či nadšení, ve skutečnosti potvrzuje, že jeho miláček nemá motivaci pro věci, které po něm vyžaduje. Majitelé takových psů pravděpodobně  netuší, že silnými činnostmi mohou posílit ty slabé, včetně nadšení, které při nich pes zažívá. Co s tím? Ovládněte silné aktivity psa tak, aby je prováděl pouze pro vás! Vyměňte jednoduše možnost, kdy pes vykonává silnou aktivitu, za to, kdy vykonává  aktivitu slabou.

Nelitujte přitom času vytvořit si seznam činností, včetně destruktivních a špatných, které váš pes miluje a které ho dokážou vzpružit. Pomůže vám to, dobrat se k seznamu deseti dobrých aktivit, které budete postupně upřednostňovat. Důležité je, abyste „motivátory“, které psi zbožňují, nepovažovali za silné činnosti pouze vy, ale také váš pes.  

Psi milují agility, aportování, pochvaly. Potíž je v tom, že všichni psi nechtějí to samé. Jakmile zjistíte, co váš pes považuje za   „motivátor“ silné aktivity, nadešla chvíle,- zažehnout v něm  jiskru vzrušení a nadšení k vámi požadovaným činnostem.       

I když se svým psem možná neplánujete chodit na výkonností sporty můžete ho vychovat k jakékoliv základní dovednosti, kterou si přejete. Nepoddajní psi uvažují stejně jako vy. Chybí jim totiž dostatek informací a proto nejeví nejmenší zájem, o to, co po něm chcete. Chůze u nohy nebo příchod na zavolání patří mezi věci, které pro vašeho psa nemají žádný význam. Považuje je za „slabé“ aktivity. Má-li vašeho psa uchvacovat lehnutí na povel, stejně jako honba za zatoulanou kočkou musíte to motivovat. Jinými slovy ovládnout jeho zájem o „silné“ aktivity tak, aby je prováděl pouze pro vás.

 

Pamatujte, že při výcviku vše závisí na motivaci.       

Za přepokladu, že pes respektuje naši snahu naučit ho způsobnému chování. To nebývá snadné