Jak zjistit skutečný věk psa?

Datum:
15.8.2014 11:31

Říká se, že věk psů může být lépe chápán vynásobením jejich věku sedmi lidskými roky. Je to skutečně pravda?

 

Meg, my West Highland teriér zemřela před pár měsíci. Dožila se 19 let a čtyř měsíců. O několik dní později jsem si připomněl často citované statistiky, že jeden lidský rok se rovná sedmi psím letům. Pokud by to byla pravda, Meg by bylo, když zemřela 135 let, což se mi zdálo být velmi nepravděpodobné. Žádný člověk se nedožil 122 let. Takže úvaha, že sedm let psa připadá na jeden lidský rok zřejmě nebude správná. Jak se tedy dopracovat přesného výpočtu?

Psi jsou nejrozšířenější druhem savců na planetě. V plné dospělosti se mohou se lišit v hmotnosti od 3 kg do 90 kg. Mají rozdílnou stavbu těla a srsti. To znamená, že mezi plemeny existují rozdíly, pokud jde o průměrnou délku jejich života. Nečekaným zjištěním bylo, že malí psi jako Meg žijí déle než ti velcí.

Daniel Promislow, profesor genetiky na univerzitě v Gruzii má proto svoji vlastní teorii: „Onemocnění, které vykazuje nejsilnější korelaci s velikostí zvířete je rakovina. Víme, že rakovina jde s věkem nahoru ještě rychleji. Míra výskytu karcinomu se výrazně zvyšuje s věkem, stejně jako u lidí. Riziko úmrtí na rakovinu je u velkých psů o 50% vyšší. U velkých psů, kteří mají kratší život než malí je zhruba 10% pravděpodobnost, že umírají na rakovinu.“

To platí bez ohledu na skutečnost, že malí psi dospívají rychleji než velcí.

„Malí psi dosahují kosterní a reprodukční zralosti dříve než větší plemena,“ říká Dr.Kate Creevy, asistent profesora vnitřního lékařství na University of Georgia.

Jinými slovy, malá plemena mají zkrácené juvenilní období a prodlouženou fázi dospělosti. Buldog například žije v průměru 6 let, zatímco Border teriér v průměru 14 let. To znamená, že malí psy stárnou rychleji než velcí v prvních letech života, ale pomaleji než velcí ve fázi dospělosti. Takže bizardně, malý pes je ve dvou lidských letech starší, než velký, ale v pěti mladší.

„Nestává se, to žádných jiných zvířat. Není žádný jiný druh, který má v rámci jednoho druhu ve stejné míře, co do velikosti a rozmanitosti, to co mají psi. Je možné, že tím, že se vytvořily variace různě velkých psů mohl být odhalen i jev stárnutí,“ říká Kate Creevy.

 

A Meg, moje Westie? Když zemřela nebylo jí 135, ale 109 let. Z lidského hlediska stařenka, ale ne neslýchané.

 

 

 Zdroj : www.bbc.com/news/ magazíne