Jakou povahu může mít pes?

Datum:
16.9.2014 11:01

Hlavním předpokladem úspěchu psů ve výcvikových oborech je správný odhad jejich vlastností a předpokladů. Pokud zvíře nutné předpoklady nemá, pak je každá námaha marná. 

Psi se podobně jako lidé hodnotí podle temperamentu. Cvičitelé se přidržují dělení na čtyři kategorie typu psů. Pes proto může být podobně jako člověk typu sangvinického, čili vyrovnaného temperamentního. Typu cholerického neboli nevyrovnaného. Ale také flegmatického tedy vyrovnaného klidného anebo melancholického jinými slovy slabého. 

Víte, kam byste svého psa, kdyby bylo po vašem nejspíše zařadili? Volbu vám může usnadnit stručný přehled:

 

Pes sangvinik

Jde o zvíře povahově vyrovnané, bystré pohyblivé a celkem ovladatelné. Má dobrou paměť, snadno se učí příkazům i zákazům a výborně zvládá výcvik. Pes sangvinického typu se hodí ke každé službě.

 

Pes cholerik

Je zvíře velmi pohyblivé,odvážné, ale také dráždivé, které se pomalu uklidňuje. Pes cholerického typu je energický, bojový a neklidný Snadno se učí různým pohybovým dovednostem, ale bývá u něj obtížné prosadit zákazy a dosáhnout dostatečné výdrže. Je výborný hlídač, ale neukázněný obranář. Psi tohoto typu se nehodí pro záchranářskou činnost ani humanitní  obory.

 

Pes flegmatik

Je zvíře zpravidla pomalejší. Lépe si pamatuje a snáze přijímá zákazy a omezení. I když se při učení jeví těžkopádným naučené nikdy nezapomene. Pes flegmatického typu se hodí pro náročné služební úkoly vyžadující vytrvalost a spolehlivost. V rodinném životě činí nejméně potíží.

 

Pes melancholik

Je zvíře méně nadané, které trpí nedostatkem sebevědomí. Je bázlivé, neumí se dost dobře soustředit, bývá roztěkané a proto se špatně učí. V čisté formě se s tímto psem melancholického typu setkáváme spíše zřídka. Většinou jde o zvířata poškozená špatným zacházením nebo nedostatečnou výchovou v mládí. Ze psa melancholického typu šampion nebude. Pokud ho zbavíte strachu a získáte jeho důvěru bude z něj pravděpodobně milý a přítulný domácí společník.