Jméno psa zrcadlo našich vztahů

Datum:
25.5.2014 10:09

Nejoblíbenějším psím jménem v Americe je Buddy. 

Slovo „buddy“ v angličtině znamená kamarád, přítel. Podle psychologů zkoumajících vliv psa na život člověka jméno Buddy vyjadřuje podstatu toho, jak majitel svého psa vnímá. Jeho jménem individualizuje, že je to spolehlivý, věrný a přátelský  kamarád. 

Jména by měla o svých nositelích něco vypovídat. Psí slečna Anežka bude nejspíše vlídná a předvádivá, Doubravka hrdá a kurážná, pes jménem Mojmír pravděpodobně oddaný a nebojácný? Pojmenovat psa, podle domnělých nebo chtěných lidských či zvířecích vlastností je to nejmenší.   

Jméno psa bývá zrcadlem našich vztahů. Můžete se tak hodně dozvědět o druhých lidech i tom, co si myslí o psech. 

Proč volíme pozitivní jména?

Udržet si pozitivní náhled na sebe sama, koresponduje s představou, že za dobrými věcmi, které se dějí, stojí naše schopnosti, zatímco špatné věci jsou způsobeny silami, nad nimiž nemáme žádnou moc. Toto pojetí nám umožňuje umocňovat dobré pocity a zmírňovat ty špatné. 

Není tajemství, že stejně uvažujeme i o svých psech. Dobré chování psa  považujeme za projev jeho osobnosti a špatné za důsledek okolností na které nemáme vliv (například geny). Špatnou výchovu psa si při výběru jména nepřipouštíme. Proč psům volíme pozitivní jména? Protože se v nich odráží náš názor na to, co pes představuje. 

A protože se psi stále více začleňují do našich rodin, stírá se i rozlišování mezi lidskými a vyloženě psími jmény. Kde je psáno, že by se pes nemohl jmenovat Felix, protože se tak jmenuje váš starostlivý syn, kterého vidíte jednou za půl roku? Názor prapradědečka,  že dříve by bylo něco takového nemyslitelné a nehorázné je k smíchu. 

 

Pokud právě teď stojíte před výběrem jména pro svého domácího mazlíčka, který se stane členem a součástí rodiny nenechte se vyvést z míry. Proč by se psí slečna, která vás určitě nikdy neurazí nemohla jmenovat stejně jako vaše budoucí tchýně Rebeka?