Kašlete na psa, když kašle?

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha

Tvrdošíjný, suchý kašel nesnese odkladu… 

Kašlete na svého psa, když kašle? Dobře neděláte. Může se jednat o chronický zánět průdušek. Bronchitidu. 

Zanedbat onemocnění trubic, které spojují horní cesty dýchací s plícemi se nevyplácí. Bronchitida vyžaduje zahájit léčbu, která dostane kašel pod kontrolu. K potvrzení bronchitidy bývá zapotřebí rentgen. Důvodem je vyloučit jiné příčiny kašle jako je srdeční choroba anebo vážné onemocnění plic.

 Kašlete na psa, když kašle?

Psí bronchitida a její léčba

Nejčastěji podávaná léčiva patří do skupiny teofylinů, v lístcích čaje obsaženého alkaloidu, které uvolňují dýchací cesty, odstraňují hlen a stimulují srdce. Theocardin, Millophylline nebo Corvental je psům podáván ve formě kapslí. Pozor! Léčiva podávaná v některých případech na potlačení kašle mohou mít nepříjemné vedlejší účinky. Mohou přispět k vytváření a hromadění hlenů v hrudi, což vede k nežádoucímu efektu vyvolání kašle. 

Prospěšná inhalace

Prospěšnou pomoc (přinášející psům úlevu) představuje   inhalace. Můžeme ji uskutečnit v koupelně. Stačí napustit vanu horké vody ze které se v uzavřené místnosti vytvoří pára. Jinou možností je nechat psa v místnosti s odpařovačem chladných par. 

Vitamíny a bylinky

Pro podporu léčby bronchitidy jsou vhodné vitamíny: C, E, D- alfa tokoferol, a vitamín A. Pomoci mohou i bylinky. Součástí bylinkové léčby je bylinkový sirup proti kašli, který zakoupíme v lékárně. Z vlastních bylinek si můžeme sami připravit nálevy nebo studené extrakty z máty peprné či divizny malokvěté.  Divizna je obzvlášť vhodná na suchý kašel, který se v noci zhoršuje. Nálev nebo extrakt z divizny je po vylouhování nutné přecedit přes plátýnko, které zachytí drobné chloupky. Bylinkový nálev nebo studený extrakt připravujeme z vrchovaté lžíce bylin přelitých hrnkem vody. Nálev se louhuje 15 min. Studený extrakt necháme louhovat 12 hodin. Malým psům dávkujeme v objemu 1 kávové lžičky 3x denně. Pro střední a velké psy se nálev nebo extrakt doporučuje užívat v množství  1 polévkové lžíce 3x denně.  

Kašlete na psa, když kašle? Poznámka na závěr: 

Na intenzitu a průběh bronchitidy může podobně jako u jiných onemocnění negativně působit i obezita psa.