Každodenní péče

Datum:
15.1.2014 23:06

Každodenní péče o srst udržuje psa čistého a zdravého, a také upevňuje vaší autoritu vůči němu. Zvedáním psa, podržení hlavy a otvírání tlamy jsou dominantní gesta, která posilují vaše postavení v roli vůdce. Zpočátku psa během péče o srst a tělo odměňujte pamlsky, časem přejděte k pouhým slovním pochvalám a hlazení.

Příprava k ošetření srsti a těla:Udržení psa v klidu:Držte psa ve stoje a palec ruky mu zasuňte pod obojek.

Zvedání psa: Jednou rukou položte psovi kolem hrudníku a předních končetin, druhou mu obejměte zadek a zvedněte ho. Postavte psa na stůl.

Stříhání drápů: Drápy nejsnáze ostříháte po koupeli, kdy jsou nejměkčí. Dejte pozor, abyste nepoškodili živou tkáň (růžovou tkáň uvnitř drápu). Pokud nevíte, jak správně postupovat poraďte se s veterinářem. Komplikace mohou vzniknout u psů s tmavými drápy.

Čištění očí: Většině psů se v očních koutcích tvoří hlen. Při čištění očí podržte psovi pevně hlavu a obě oči jemně vytřete vlhkým smotkem čisté vaty. Pro každé oko použijte nový smotek.

Vyšetření tlamy:Při nácviku otvírání a vyšetření tlamy používejte jako odměnu pamlsky. Jednou týdně zkontrolujte psovi zuby a dásně.

Jemné kartáčování:Srst kartáčujte dlouhými a jemnými tahy podél celého těla. Nezapomeňte ani na ocas a končetiny.

Zvýšená péče:Hustá srst dlouhosrstých psů může často v podpaží plsnatět. Při česání věnujte těmto partiím pozornost, protože kůže je zde citlivější než na ostatních částech těla.

Pysky a dásně:Některé plemena vyžadují čištění kožních záhybů pysků a pravidelnou kontrolu dásní. K odstranění používejte vlhkých smotků vaty.

Chlupy v uších:K čištění uší používejte vlhkých smotků vaty. Pinzetou nebo vytrháváním prsty pečlivě odstraňte přebytečné chlupy.

Péče o tlapky:Vystříháním nadbytečné srsti snížíte riziko, že uvázne špína mezi prsty.