Kojená štěňata a mladí psi

Datum:
27.5.2014 07:41

Štěňata se v prvních týdnech života živí mateřským mlékem.

Kromě období, kdy fena produkuje mléko, není potřeba živin a energie v žádné jiné životní fázi psa tak vysoká jako během růstu.V prvních 3 -4 týdnech života se štěňata výhradně živí mateřským mlékem. Zvláště důležitý je příjem mleziva, - mateřského mléka produkovaného v prvních 24 hodinách po porodu. 

Co dělat, pokud fena nemá dostatek mléka, nemůže kojit nebo při porodu uhyne? Mateřské mléko nelze nahradit kravským. Je zapotřebí opatřit si sušené mléko pro štěňata ze specializovaných prodejen. Míchá se v poměru 1:1 s převařenou vodou. Do mléka se přidává glukóza, maltóza, troška živočišného oleje např. z tresčích jater, vaječný žloutek a pár kapek multivitaminového přípravku. 

Novorozená štěňata krmíme kapátkem nebo maličkou sací lahvičkou. Zvláště slabým štěňatům je možné zasunout do jícnu tenkou hadičku, připojenou na injekční stříkačku.V prvním týdnu štěňata krmíme 6x denně. Dávky krmiva se zvyšují každý den asi o jednu šestinu.

 

Kojená štěňata a mladí psi

Osiřelým štěňatům je třeba po krmení masírovat bříško na podporu činnosti střev a vylučování moči.  

Mladý pes a potřebná energie

Mladý pes potřebuje dvakrát tolik energie než dospělý pes. Otázka zní, jak dlouho? Dokud nedosáhne 40% své konečné váhy, tedy asi do šesti měsíců života. Dospívající psi vyjma toho potřebují více hodnotných proteinů, než psi dospělí. 

Co je nutné zohlednit? Trávicí trakt mladého psa není ještě schopen přijímat takové dávky potravy, jako trávicí trakt dospělých psů. V úvahu je nutné vzít i fakt , že mladý pes má menší tlamu, zuby a jeho žaludek má menší jímavost. 

Jak správně krmit

Štěňatům a mladým psům bychom měli dávat potravu rozdělenou do 4 porcí. Do čtvrtého měsíce věku krmíme 4x denně a od 6 měsíce 2x denně.

 

Budete-li krmit hotovými krmivy měli byste upřednostnit výrobky řady super premium. Dáte-li přednost potravě z domácí produkce, používejte hodnotné suroviny, které v případě potřeby doplňujte preparáty s vitamíny a minerály.


Další články