Kolik stojí čistokrevný pes?

Datum:
24.4.2014 11:29

Čistokrevní psi nejsou jen tak nějaká zvířata ze Zlámané Lhoty…

 

Chovný pes má vlastní průkaz a jeho předkové jsou známi a doloženi po řadu generací. Jeho chovatel musí investovat mnoho času, peněz i práce, aby se mohl radovat z povedeného vrhu „papírových štěňátek“. Pokud máte na takové „papírové štěňátko“ zálusk, musíte počítat s tím, že zadarmo nebude.

 

Oficiální ceník nehledejte!

Cena psa je určena dohodou mezi chovatelem a kupujícím.Žádný oficiální ceník, kterým by se řídila cena podle plemen neexistuje. Pokud kluby vydávají doporučení na určité cenové rozmezí, stejně není právně závazné.

 

V zásadě platí, že čím kvalitnější jsou rodiče, tím větší cenu má i štěně. Potomci šampiónů jsou přirozeně dražší, než potomci psů, kteří byli na výstavách oceněni jako dobří.

 

Psi rodičů, kteří skládali zkoušky s výborným prospěchem nebo zvítězili v určité soutěži, jsou pochopitelně cennější než potomci zvířat, která složila základní zkoušky s odřenýma ušima.

 

Je pro vás jméno psa uvedené v rodokmenu závazné?

Lidé, kteří si pořizují psa s papíry se často ptají, zda je pro ně závazné oslovovat psa jménem uvedeným v rodokmenu?  

 

Jmenuje-li se pes Dahoman z Růžového údolí, musí pod tímto jménem oficiálně vystupovat po celý život. Jméno psa v rodokmenu je nezměnitelné. Doma samozřejmě můžeme psa nazývat libovolně, chceme- li dodržet jméno třeba Dan, ale třeba i Pard. Skoro každý pes ve skutečnosti slyší na jiné jméno než je to oficiální. To vůbec nevadí, protože jeho „domácím“ jménem ho můžete volat i na výstavách nebo soutěžích. Jenom v papírech platí, že co je psáno to je dáno.