Máme kartáčovat štěně?

Datum:
6.3.2015 08:55

Péče o srst psa má svůj zdravotní význam i u štěňat. 

Štěněcí srst zpravidla velkou péči nevyžaduje. Svědomitou denní péči k odstranění prachu a nečistot u štěňat  rozhodně neopomíjíme.   

Štěněcí srst vyžaduje maximálně citlivé zacházení. Kartáčování provádíme pouze kartáči s jemnými štětinami. I přesto je nutné k tomuto úkonu přistupovat maximálně ohleduplně, štěňátko chválit a po skončení ho odměnit pamlskem nebo hrou.

Máme kartáčovat štěně?

Péče o srst je velmi důležitá zejména u plemen, která v dospělosti potřebují zvláštní úpravu srsti nejen česáním, střihem či trimováním. 

Bez ošetřování srsti se neobejde žádný pes. Péči opotřebují dokonce i naháči. Pravidelné česání a kartáčování je součástí prevence proti parazitům a kožním chorobám. 

Kartáčování pro zvíře představuje i masáž při které se prokrvuje pokožka, usnadňuje odstraňování odumřelých chlupů, ale také podporuje činnost mazových žláz, díky kterým je psí srst pružná, nepromokavá a má svůj přirozený lesk. Na zanedbané srsti mohou nebezpečně bujet nepříjemné spory plísní. 

Denním krátkodobým kartáčováním štěňat získáme návyk zvířete na pravidelnou péči v dospělosti, aby se postupně stala příjemnou součástí jeho denního programu.