Mazlík nejen zaneprázdněných manažerů

Datum:
15.3.2015 22:22

Vysněné zvíře, živá hračka, společník, a především pes. 

I tak by se dalo nahlížet na privilegovaného představitele psího světa, který původně sloužil k chytání hlodavců. Potomka dlouhosrstého Leadského teriéra, Maltézáčka, Blac and tan teriéra, Manchesterského teriéra a Dandie Dimond teriéra. Uhodli jste o koho se jedná?

Mazlík nejen zaneprázdněných manažerů

Pes, o kterém je řeč, není nikdo menší, než čilý a sebevědomý Yorshire teriér. Plemeno neztrácející na oblibě ve Velké Británii, mnoha Evropských zemích i Severní Americe. 

První dva Jorci u nás se objevili na výstavě v Praze poprvé v roce 1946. První tři štěňata: Felicia Amis, Felicia Apollo, Felicia Arami se u nás narodila 18. května 1966. První klub chovatelů Jorků v zemi byl založen v roce 1978. Chovem Jorkšírských teriérů (standart FCI č.86, řazení 3.4) se v současné době zabývají desítky chovných stanic v ČR. 

Rozkošní krasavci a krasavice s koncentrovanou energií  jsou k vidění na výstavách. Výstavy  bývají spojeny se svody mladých, bonitací, i soutěžními výkony. Pro někoho možná zábava, pro jiného prestižní událost anebo nutnost, bez níž nelze dospět k vytčené metě- uchovnění psa. Jak výstavy vnímají psi? Prostě je přetrpí. 

Mazlík nejen zaneprázdněných manažerů

Typický jorkšírský teriér je dynamo s neomezenou zásobou energie na kterou při své neopatrnosti nezřídka doplácí. Ochotu k učení čistokrevní psi většinou neprojevují. Miniaturizace plemene majitelům zvířat nepřináší jen radosti. Jorci mají mnohé zdravotní problémy. Projevují se u nich vrozené vady průdušnice, utržené sítnice, kolenní potíže anebo potíže spojené s nevyvinutými zuby či onemocněním dásní. Není tajemství, že neodpovědný chov může produkovat i nervózní a měkké jedince. 

U jorkšírských teriérů se klade důraz na úpravu srsti, podle standardu. Srst psů se čechrá, tupíruje i natáčí má-li se udržet ve výstavní kondici. Aby zapůsobila, krasavci si musí zvyknout na zkrášlující kosmetické přípravky nezvyšující pouze efekt zdravě  působícího lesku srsti.  

Jorkšírský teriér nepochybně patří k nejpočetnějším a nejpopulárnějším teriérům světa. Třebaže podléhá módě zůstává jako plemeno věrné svému původu.