Minerální a vitamínové doplňky

Datum:
7.4.2015 12:59

Minerální a vitamínové doplňky obohacují krmnou dávku o chybějící látky. 

Nadbytek vitamínů může být stejně škodlivý jako jejich nedostatek. Zejména A, E, D rozpustných v tucích.  

Nedostatek minerálních látek a vitamínů v krmné dávce může mít naopak nepříznivý vliv nejen na růst zvířete. 

Krmíme-li hotovým krmivem o přiměřeném obsahu vitamínů a minerálních látek se dozvíme z informací výrobce na obalu. Pokud připravujeme potravu doma musíme psovi k základním skupinám potravin podávat vitamíny zvlášť v kapkách nebo tabletách od štěněcího věku. Štěně může dostávat vitamínové prostředky pro děti v přiměřených dávkách k velikosti. Pozornost je ovšem zapotřebí věnovat i nadbytku minerálií, které mohou zatěžovat organismus štěně i dospělého psa. 

Minerální a vitamínové doplňky

Za živiny tzv. „nabité“ jsou považovány potravinové doplňky jako kostní moučka, kvasnice, lecitin, kelp, rostlinný olej. Nejpřirozenějším zdrojem vápníku pro masožravce je kostní moučka, poskytující fosfor a mnoho stopových prvků. Kvalita kostní moučky je závislá na zpracování. Používá se kostní moučka nevyklížená a kostní moučka z odtučněných a vyklížených kostí. Tam, kde lidé nechtějí používat živočišné produkty může kostní moučku nahradit fosforečnan vápenatý.

Při používání kalciových doplňků pro psy by se měl správný poměr mezi kalciem a fosforem pohybovat v poměru 1:1. Čisté kalcium můžeme nahradit uhličitanem vápenatým či laktátem vápenatým. Vyhýbat bychom se měli výrobkům s obsahem hořčíku (magnezia). Kombinovaných „vitamínominerálních“ směsí je na pultech zverimexů dost. 

Podobně jako minerální doplňky jsou na trhu v širokém zastoupení i vitamínové doplňky. Poohlédnout se proto vyplatí po osvědčených přípravcích typu Roboran. Jednak se používají jako prevence hypovitaminóz psů anebo v modifikaci Roboran H pro celkové zlepšení tělesné kondice, ke správnému průběhu březosti s dosažením silných, vyrovnaných vrhů, ale také požadovanému zlepšení srsti. Jakému výrobku či výrobci dáte přednost zůstává jen na vašem rozhodnutí.   

 

Nejlevnější způsob získání vápníku je z vaječných skořápek (skořápky usušíme v troubě při 180 stupních do deseti minut). Usušené skořápky umeleme na jemný prášek. Jedna kávová lžička obsahuje asi 1 800 mg kalcia.


Další články