Módní boom ovládají borderky

Datum:
11.5.2015 22:36

Border kolie není jen jedinečný ovčácký pes. 

Vybrat si pracovitého psa, který by splňoval naše představy může být docela hlavolam. S požadavky navíc na krásné, milé a nadmíru chytré zvíře mohou mít jasno ti, které ovlivní a zasáhne módní boom. Ten podle všeho v současné době  ovládají mezi chovateli oblíbené borderky.   

Skomírá ve Vás sportovní duch protože nemáte správného parťáka pro svoje vyžití? Přestaňte se litovat! Třeba jen nevíte, co doopravdy chcete. Ideálním parťákem může být i pes. Z nudného stereotypu života Vás (v duchu inzerátů)  vymaní ten, co právě letí. Temperamentem oplývající plemeno pohybově zdatné border kolie.

Módní boom ovládají borderky 

Jestli to nevíte, borderky patří k nezdolným psům zrozeným pro agility. Jsou od přírody nadšenými žáky, kterým učení zaměstnávající jejich mysl nečiní problém. Po boku člověka, který je naučí správnému chování jsou kamarády k nezaplacení. Ohromným vkladem je jejich příkladná snaha, aby s nimi byl páníček spokojen. Přidanou hodnotou skutečnost, že jsou natěšeny na každou činnost, kterou pro ně vymyslíte. Borderky jsou pro své páníčky skutečně ochotné udělat cokoli, což nepochybně přispívá i k jejich rostoucí oblibě. 

Border kolie je ovčák šlechtěný pro spolupráci s člověkem. Není divu, že tihle psi dominují v celé řadě sportů. Jsou jedineční v  dogfrisbee, flyballu, canicrossu, dogtrekingu,  ale dobře si vedou i v záchranářské činnosti.

Border kolie je přátelské plemeno k lidem i zvířatům.   Špatná výchova s tvrdými metodami výcviku citlivým duším borderek nesvědčí. Může se negativně podepsat i na nejmírumilovnějším zvířeti. A nejen proto zkušení chovatelé radí: „Najděte si kvalitního trenéra!“ 

Než se zamilujete do myšlenky, že si tohle plemeno pořídíte, vězte, že to není pes, který by měl většinu svého života trávit sám na zahradě. Vedlo by to k problémům s přílišným štěkáním, ničení zahrady, útěkům i možnému sebepoškozování. Vhod může přijít i naše dobře míněná rada na závěr: 

Módní boom má své stinné stránky v podobě produkce štěňat bez průkazu původu. Intenzivním křížením mnoho border kolií už nemá původní povahu. Chtějte štěně pouze od chovatele, který může prokázat, že jeho rodiče mají zdravotní testy. Klub border kolií je na rozdíl od nezodpovědných množitelů ve sledování zdraví chovných jedinců důsledný.“