Musher musí mít srdce bojovníka (1)
22.1.2015 15:35
Osobnost mushera se odráží v týmu severských psů.
Od lidí na ulici se nijak neliší. K výsostné spokojenosti mu
stačí zaujetí proto, co dělá. Mgr. Jiří Stejskal pracuje jako ředitel kladenského sportovního gymnázia. Jeho osobnost se projevuje v tom, jak jedná s lidmi, se svými kolegy, studenty, ale také se zvířaty. Jak řeší situace, které nastanou. Sport je pro Jiřího Stejskala jeho život. Dodával mu na barvitosti, jako masérovi juniorské hokejové reprezentace, a ovlivnil i jeho rozhodnutí stát se musherem.
„Zkušenosti se psy jsem neměl. První dvě štěňata jsem dostal od Karla Bubly. Mohli jsme se synem začít pomýšlet, že budeme závodit. Parádního huskyho s rodokmenem. se mi podařilo koupit od chovatelky z Dubí. Nebyl zvyklý na smečku, takže jsem si s jeho zařazením do chovu zažil svoje,“ líčí prvotní zápal zakladatel Musher´s Clubu Kladno.
Časově náročnému sportu psích spřežení (mushing) se kladenský patriot věnuje dvaadvacet let. Nepředstírá, že chovatelské začátky zvládal na jedničku. „Haskouni“ mě donutili učit se za pochodu,“ otevírá svoje srdce člověk, který vychoval tři linie psů. Pro sportovní éru psích spřežení (mushing) jich vychoval a připravil jedenadvacet. Pozitivní energie nádherných chlupáčů s modrýma očima zasáhla celou rodinu. „Těšili jsme se, jak se všichni s naší smečkou naskládáme do speciálně upravené avie a vyrazíme na závody nebo do přírody,“ vzpomíná na atmosféru báječných rodinných víkendů. O dosažených metách v domácích soutěžích a na evropských závodech psích spřežení skromně řekne: „Nejdřív jsme se motali v polovině startovního pole. Postupem času se nám začalo dařit.“
O tom, co stojí za získáním cenných medailí na mistrovství ČR a Evropy prozradí: „Smysl pro potřeby tažných severských psů se zhuštěnou esencí zkušeností a nezlomné ctižádostivosti mushera „být na bedně. Já už dneska spíš jen trénuju a závody nechávám na Ondrovi. Je to bojovník, kterému nechybí silná vůle, vytrvalost, sebeovládání a cit pro vedení psů. Soutěže u nás probíhají v několika kategoriích. Nejen podle počtu psů, ale i druhu taženého tělesa. V soutěžích se rozlišuje, zda jdou na start lehcí tažní psi (malamuti) nebo kříženci. Širokého spektra závodů v průběhu roku a zimní sezony se tak zúčastňují i psi bez papírů. Ondra běhá domácí a evropské šampionáty s čistokrevnými,“ prohlásí,čímž má na mysli velké spřežení Frody (10),Goofy (9), Hantr (7), Monki (6), Džordy (6) a Chris(5). „Mladí psi Artur a Alfréd procházejí o víkendech potřebnou fází socializace,.“říká trenér a musher Jiří Stejska