Musher musí mít srdce bojovníka (2)

Datum:
22.1.2015 21:20

Zakladatel kladenského Musher´s Clubu a jeho předseda Jiří Stejskal (62) je živou legendou vzrušujícího sportu, který klade vysoké nároky na fyzickou připravenost lidí i jejich čtyřnohých týmů -Severských tažných psů. Nejen proto věří, že se závody psích spřežení, nabírající na popularitě, stanou olympijským sportem.

Musher musí mít srdce bojovníka (2)

Závody psích spřežení vyžadují stoprocentní připravenost týmu. Ochotu mushera i zvířat vydat ze sebe všechno.“  S určitostí přitom nemyslí jen na svého třiatřicetiletého syna Ondru, závodníka par excellence, kterému mushing pomohl vyhrát i souboj se zákeřnou nemocí. Jiří mluví o sportu jako takovém, který se neodehrává pod hladinou poctivosti, zásadovosti a cti lidí, kteří mu propadli tělem i duší. A nejen proto se ptáme, jakou největší chybu může udělat naprostý začátečník?

Chyba je, že si pořizuje psa aniž by věděl, co to znamená. Pes je na kus života. Haskouni se dožívají kolem 15 let."

Přehled dosažených úspěchů

v závodech psích spřežení 

O n d r y  S t e j s k a la

2007   ME Pian Cansiglio (I)    3.místo

2008   ME Innerkrems(A)….3.místo

2009   ME Inzel      4. místo 

2010   ME Oravska Lesna (SK)    2. místo

2010   ME Reingers (A)    1. místo

2011   ME Smednik (SK)    2. místo

2011   ME Ospitale (I)    2.místo

2012   Seifen (D) mistr Saska   1.místo

2013   Šediváčkův long    1.místo

 

"Naši nejstarší  psi odešli do psího nebe přirozenou smrtí v šestnácti letech. Nejmladší z nich se dožil třinácti. Neumím si představit, že bych musel nechat psa utratit. Na to bych neměl,“ obrátí list a pokračuje: “Člověk uvažující o tom, že bude chovat plemeno tažných severský psů jako jsou sibiřští husky může směle zapomenout na to, že by se hodili k hlídání. Haskouni jsou psi milující volnost, běh a lov. Potřebují prostorný výběh, kde se drží mimo trénink a závody. Hodně pohybu a dokonale vyváženou potravu. Pro trénink i závody je zapotřebí výbava, kvalitními postroji a dalšími prostředky. Dobré zkušenosti třeba máme se značkou Man Mat. Abyste mohli během roku běhat, musíte mít odpovídající lehkou káru a na zimu sáňky. Haskouni jsou psi vědomi si své výjimečnosti. Mají svoje místo ve smečce a nakonec i ve spřežení. Trénink s nimi vyžaduje plné nasazení, pevnou vůli a spoustu času.“ V souvislosti s tím se vkrádá otázka, jak dlouho lze s nákladným vybavením pro smečku severských tažných psů závodit?  

S Haskouny závodíme do 10let . Pak je nutné staré psy odstavit a smečku omladit. Staré psy bereme běhat  tréninkově. Už je nezapřahujeme do tahu. Připneme ho jen krčákem, aby nimi běžel na volno. Příliš mladí psi, podle pravidel běhat nesmějí i když by závod se staršími zvládli.“

Zdatnost a odolnost psů vůči nemocem úzce souvisí s tím, čím jsou krmeni. Co preferujete? 

„V průběhu let jsme vyzkoušeli různé druhy krmiv (jmenuje značky). Absolutní spokojenost nám léta přináší Happy dog na který přechází i další musheři. Mít zdravá, vitální zvířata se vyplatí,“ pochvaluje si kvalitu krmiva Jiří Stejskal.