Musher musí mít srdce bojovníka (3)
23.1.2015 12:57
Při extrémních závodech bojuje podobně jako v životě každý sám, nezřídka i o přežití.
V závodech psích spřežení, jde o zcela zásadní věc. Odstartovat a dojet s týmem do cíle v nejlepším možném čase bez ohledu na délku trati, terén nebo klimatické podmínky. K tomu zřejmě nestačí jen odhodlání, a houževnatost mushera, ale i stoprocentně zdraví psi. Co na to říká z pohledu letitých zkušeností musher Jiří Stejskal?
„Se zdravotními problémy psů jsme žádné větší problémy neměli. Mají všechno, co potřebují, včetně pravidelného přísunu syrového masa. V začátcích, když jsme se učili a střídali granulované krmivo se u jednoho psa objevil problém s vypadáváním chuchvalců srsti. Na hygieně jsme si nechali udělat stěry. Zjistilo se, že zvíře trpí nedostatkem zinku. Byla to naše dietická chyba. Po doplnění zinku potíže do třech neděl vymizely. U jednoho psa se mi v průběhu dvaadvaceti let stalo, že začal pajdat. Psa s genetickou vadou jsme ve smečce díky Bohu neměli. To víte, že to občas se to najde. U Haskounů se před třemi lety objevila katarakta- šedý zákal. Naštěstí to snad vymizelo,“ postekne si za zodpovědné chovatele tahounů s dispozicí běhat a závodit. Přesto nás zajímá, zda má svého dvorního doktora? „Jezdíme k doktoru Fiedlerovi na veterinu do Slaného.Zná naše psy jako svoje boty.“
Chvíle startu extrémního závodu Šediváčkův long se nezadržitelně blíží. Na co máte našlápnuto?
„To nedokážu říct. Dostáváme se do generačního problému. Budeme muset smečku omladit. Šediváčkův long je jeden z nejtěžších závodů na domácí půdě. Štreka 240 km náročná pro psy i mushery. Musíte vědět, jak psy zakrmit, kdy je občerstvit. Jak je v průběhu etap, včetně noční ošetřit. Nejdřív se musíte postarat o psy, potom o sebe. To je zákon! Mají-li psi za den uběhnout 95 km neutavit je na začátku. Startuje se za slunečného počasí a končí třeba ve vánici. Z čeho mám strach? Aby byl sníh. Na kárách se vytrácí kouzlo závodu. Co bych přál našim a zahraničním týmům? Prašan, mráz a sluníčko, dobrou stopu a málo karambolů. Za nás by měli v Deštném s velkým spřežením startovat Brzkovi, Zetkovi s osmičkou a se šestkou, Ondra, a zřejmě náš nový člen držitel titulu z Mistrovství Evropy na kárách ve sprintu v Maďarsku Klíma,.“ nastíní složení reprezentace Musher´s Clubu Kladno. Co vůbec znamená ztotožnit se s výzvou závodu? „Vědět na co vaši psi mají. Mít nalítáno stovky kilometrů. Rozpoznat stav určitých faktorů, které vytvářejí klima v týmu bez zbytečné agrese a nářků,“ míní zkušený musher, člen STK Jiří Stejskal.
„To je svatá pravda. Kouzelnou hůlkou je motivace v praxi. Pravidelný trénink se stovkami naběhaných kilometrů ke kterému máme na lesních cyklostezkách kolem Kladna ideální podmínky pozdě večer nebo v noci.“ prozradí tajemství úspěchu musher a trenér Stejskal.
(Nejen o metách a mistrovských titulech si povíme příště.)
.Na co má kdo našlápnuto v extrémním závodu Šediváčkův long Jiří Stejskal předjímat nechce.
„Je to ohromná výzva pro české i evropské týmy. Co bych přál všem? Sníh! Na kárách se vytrácí kouzlo závodu.“
Těžko říct, co tento „sportovní kůň“ lidem dává aniž by se vzdávali odpovědnosti za svoje psy? Reprezentanta Musher´s clubu Kladno s cennými tituly získanými na mistrovství republiky a evropských šampionátech Ondru Stejskala, závody psích spřežení dokázaly vymanit i ze spárů rakoviny. Je ve výborné formě stejně jako jeho spřežení: Frody (10), Goofy(9), Hantr (7), Monki (6), Džordy (6) a Chris(5), což psi se svým musherem prokázali i na Károvém mistrovství republiky v listopadu v kategorii mid na trati dlouhé 25 km. Zajímá vás, kde všude týmy sibiřských husky Stejskalových startovaly?
„Itálie, Rakousko, Německo, ve slovenských Dolovalech i španělských Pyrenejích,“ vzpomíná otec Jiří na krásu i obtížnost náročných tratí. Řeč se stáčí i na hierarchii psů ve smečce a jejich postavení ve spřežení. „Spřežení vede leader pro kterého je příznačná chytrost a síla. Přesně ví, kde zatočit i zrychlit . Těsně před sáněmi jsou zapřaženi nejsilnější psi s citem a zkušeností. Povely mushera poslouchá šéf v čele smečky. Ostatní psi se mu musí přizpůsobit. Šéf určuje rychlost a směr běhu.Vedoucího smečky mezi ostatními psy poznáte už ve výběhu. Psi ho respektují. To víte, že si musí občas připomenout, kdo je pánem. Spolehnout se na vůdce vyžaduje rok výcviku.“
Může si musher dovolit uvažovat v duchu: Co můžeš udělat dnes můžeš udělat i zítra?
„Musher se musí nejprve postarat o psy a pak o sebe. To platí jak o tréninku, tak na závodech.“
V současné době intenzivně trénujete dva mladé psy,- Artura a Alfréda. Co si od nich slibujete?
„Že omladí Ondrovu smečku, a budou stejně dobří jako jejich otec Hantr,“ řekne s nezlomnou jistotou Jiří Stejskal.
(V závěrečném díle se dozvíte, zda byste mezi mushery, tvrdé chlapy a křehká děvčata dokázali zapadnout.)