Musher musí mít srdce bojovníka (4)

Datum:
24.1.2015 17:45

Abyste věřili svým psů, musíte věřit sami sobě.

Kouzlu mushingu (sport psích spřežení) propadá v čase a prostoru stále více lidí. Nedokazují to jen oblastní a domácí soutěže, ale i úspěchy český musherů na evropských šampionátech.

Musher musí mít srdce bojovníka (4)

Kdo by se nechtěl stát hrdinou z knihy Jacka Londona Bílý tesák,“ usměje se musher Jiří Stejskal. Zmiňuje odvěkou potřebu člověka po sepjetí s přírodou. Mluví o mushingu,  jako inspirující vzájemnosti vztahu lidí a zvířat vytvářející silné pouto, nejen v drsných podmínkách Aljašky, či náročných evropských terénů s vysokým převýšením. Velmi tiše  řekne: Je to krása v každém století. Láska, která vás změní, zušlechtí a poznamená na  celý život.“ 

Severské tažné psy: aljašké malamuty, grónské psy, samojedy, sibiřské husky i  českého horského psa, plemena používaná pro mushing považuje za  úžasná zvířata.

Musher musí mít srdce bojovníka (4)

Jsou to přátelští, houževnatí a vitální psi. Podívejte se třeba na našeho,českého horského, má v sobě čuvače. Psům rozumím, a přesto se nejen v jeho případě zeptám majitelky jestli ho můžu pohladit,“ podotkne s respektem. Svoje psy by za jiné plemeno nevyměnil. „Haskouni nejsou hloupí psi. Mají ohromného pamatováka, což je na trati při závodech nedocenitelná vlastnost.“

Jiří Stejskal je evidentně šťastný člověk. Třebaže mu činí starosti generační obměna stárnoucích psů Ondrovy smečky, vyvažuje je dobrý pocit z dosažených výsledků, díky kterým má kladenský Musher´s Club zvuk doma i v cizině.  „Co mě činí šťastným? Že se nám hlásí stále noví lidé. To je dobře. Původních členů  klubu zůstává pár. Stárnutí se netýká jen psů. Činnost klubu a příprava vrcholových sportovců reprezentujících ČR  i  město Kladno v zahraničí se těší podpoře magistrátu. Všechny kluby takové štěstí nemají. Přínosem pro klub je jistě i spolupráce s firmou Happy dog, která nás částečně sponzoruje formou slev na krmivu pro zvířata. Čím se vymězuje štěstí mushera? Řadou stupnic, podle toho na jakém žijete. Osobně ho spatřuji v bezvadné spolupráci se spřátelenými kluby jako je Metuje, Krušnohorský klub nebo Kučera v jehož gestci je právě Šediváčkův long. Mushing to je sport ke kterému nestačí jen částečná motivace. Tohle musíte dělat srdcem a naplno. Podaří-li se mít kolem sebe bezvadnout partu, co víc si přát? Život kolem nás je v pohybu. Byl by hřích ho prolenošit! Můj sen? Dostat se na Aljašku. Štreka téměř sto dvacet  mil (1 800 km). To mohou jet jen nejlepší z nejlepších.. Chtěl bych to zblízka alespoň jednou vidět na vlastní oči.“ Uzavírá Mgr. Jiří Stejskal, člověk zvyklý cítit za svoje rozhodnutí  zodpovědnost.