Na co pamatuje zákon o krmivech

Datum:
14.4.2014 15:14

Víte, že existují závazné předpisy, jaké údaje a informace musí výrobci krmiv uvádět na obalech?  

Co je psáno, to je dáno

Zákon o krmivech č.91/1966 Sb., spolu s prováděcí vyhláškou  předpis 356/2008 Sb., kterou se ve znění pozdějších předpisů zákon provádí, stanovuje jaké informace jsou výrobci krmiv povinni uvádět.

Na obalu tak musí být definován typ krmiva. Zda jde o krmivo, kompletní, doplňkové nebo příkrm.

U kompletních a doplňkových krmiv musí být uvedeny obsažené látky. Z celkové hmotnosti to představuje % množství popela, proteinů, tuku a vlákniny. Vlhkost deklarována nemusí, pokud není vyšší než 14%.

Údaje nevypovídají o kvalitě

Kupříkladu proteiny mohou pocházet z nejrůznějších zdrojů: z vysoce kvalitní svaloviny, z jatečných odpadů, či zvířecí moučky. Pojem vejce a vaječné výrobky zahrnuje stejně dobře vejce čerstvá jako sušená. Do kategorie ryby a vedlejší výrobky z ryb spadá vše od hodnotné svaloviny přes rybí hlavy až po rybí moučku. Mléko může být od plnotučného až po sušené.

Široké spektrum kvality zahrnuje i skupina tuků. Od hodnotného rostlinného nebo rybí oleje až po levného hovězího loje. Kompletní krmivo pro psy musí v dostatečném množství obsahovat všechny živiny. Zpravidla se do nich přidávají stopové prvky a vitamíny. Výrobce musí uvádět pouze měď a vitamíny A, D a E. Má-li výrobce prodloužit trvanlivost krmiva, zlepšit chuť a vzhled může do krmiva přidávat velké množství dalších látek. Antioxidanty příkladně chrání tuky a vitamíny před zkažením. Měly by být uvedeny na obalu s přesným označením. To samé platí o konzervačních látkách, zabraňujících bujení plísní. Patří sem kyselina propionová, sírová, citronová, dusitan sodný a další. Deklarována musí být i použitá barviva, skupiny stabilizátorů, zahušťovadel, a želírovacích látek.

 

 

Co z toho vyplývá? Zodpovědnost výrobců. Jak krmivo zamlžené „výrobním tajemstvím“svědčí, psům se většinou hned neukáže. V opačném případě není nic snazšího, než přejít na jiný druh anebo značku. Krmiv, která se musí prodat je přece na našem trhu habaděj.