Na slovíčko s doktorem Havelkou

Datum:
17.1.2015 17:18

Třebaže  pes je zvíře odolné a houževnaté, které dokáže přežít v nepředstavitelně obtížných podmínkách se psími marody život chovatele k nejveselejším nepatří. 

Co si počít, s marodem u kterého se neosvědčila běžná léčba svízelného atopického ekzému nám prozradil domácí veterinární lékař, specialista gastroenterolog  MVDr. Miloš Havelka. 

 

Příběh tříleté fenky VHWT, jménem Terry

U pacienta se po prvním hárání objevil atopický ekzém manifestující zarudnutím kůže po celém těle  s projevy svědění. Postupně došlo k vylizování meziprstních prostorů a slabin až do krve.

 

Při původní terapii byly nasazeny koupele v Chlorhexidinovém šamponu, antibiotika pro potlačení sekundární infekce kůže, kortikosteroidy a antihistaminika pro omezení svědivosti.

 

Po roce užívání kortikosteroidů došlo k výraznému  zvýšení hladina jaterních enzymů a fena vykazovala známé projevy dlouhodobé kortikoidové terapie.

 

Nešťastná majitelka fenky mne vyhledala pro konzultaci možné změny terapie. Zdravotní stav Terry dobrý nebyl. 

Po vyhodnocení efektu dosavadní léčby jsem rozhodl o postupném vysazování kortikoidů. Dosud prováděné koupele byly změněny střídavě na ALOE VERA Shampoo a MICRO SILVER Plus Shampoo s tím, že koupel budeme zpočátku provádět  každý druhý den, a po zklidnění 1 x za 14 dní.

 

O výrazné zlepšení zdravotního stavu Terry se jako v podobných případech  postaralo vhodné dávkování a podávání COLOSTRUM DIRRECT a následně COLOSTRUM cps  , které  fenka užívala denně a s ohledem na možnost recidivy onemocnění v současné době užívá trvale.