Nedostatek tělesného kontaktu

Datum:
17.2. 06:46
Autor:
Josef Panocha
Kategorie:
Zajímavosti,

Důležitým dorozumívacím prostředkem psů je tělesný kontakt. Pomocí něhož mezi psy vznikají vazby, které se neustále posilují. Proto se psi, kteří žijí ve skupině nebo párech často dotýkají. Spí těsně u sebe anebo navzájem pečují o svoji srst. Psí kamarádi si projevují náklonnost celou řadou něžností. 

Obdobným způsobem se psi snaží dorozumívat i s lidmi. Každé přivítání by proto mělo být spojeno s přátelským pohlazením. Pro psa je příjemné, když mu dovolíte, aby si vedle vás lehl na pohovku nebo když si k němu sednete na zem. 

Nedostatek tělesného kontaktu mívá negativní následky

Doteky jsou obzvláště důležité u štěňat. Efektivně je můžeme využít i při výchově. Představují způsob odměny, která štěněti přináší radost. Štěně tím vlastně získává i dobré zkušenosti s lidskou rukou. Nepříjemná mu tak nebude ani péče o srst. Dokud má štěně jemnou srst stane se péče o ni posilující vazbou. 

Budete-li psovi odpírat tělesný kontakt bude to považovat za formu trestu. 

Mějte proto na paměti, že uvážený tělesný kontakt se může stát dobrým výchovným prostředkem. Nešetřete proto odměnou, kterou může být i krátké pohlazení. Naučte svého psa, že se vás smí dotknout, pokud tak učiní opatrně.     

 


Další články