Nejsou drápy jako drápy

Datum:
13.10.2014 14:59

Má-li se náš čtyřnohý přítel cítit dobře neměli bychom opomínat zkontrolovat v jakém stavu má drápy. 

Připomeňme si, že psi mají na předních končetinách pět drápů přičemž palec se nedotýká země. Na zadních končetinách jsou čtyři drápy. Někteří psi mají na vnitřních stranách zadních končetin navíc tzv. vlčí drápy (paspárky). 

U zdravého psa se normální drápy opotřebovávají, takže se nemusí zkracovat. 

U některých psů je, ale  úprava drápů nezbytná. Týká se to psů, kteří se málo pohybují anebo běhají po měkkém podkladu, ale také starších zvířat nebo psů trpících určitými chorobami kupříkladu leishmaniózou. 

Prohlídka drápů nám mnoho času nezabere. Stačí, aby pes stál vzpřímeně na rovné zemi. Drápy by měly končit kousek nad zemí. Kontrolu zasluhují i palcové a vlčí drápy, které rostou do oblouku a mohou zarůst do kůže, což je pro zvíře velmi bolestivé. To se dá snadno přehlédnout zejména u dlouhosrstých psů. 

Psí drápy se zkracují kleštičkami jejichž vhodný typ vybírá podle velikosti psa. 

V zájmu profesionálního zákroku je lepší zkracování drápů  svěřit veterináři. U tmavých drápů nejsou vidět cévy, takže by se mohlo stát,  že svého miláčka střihnete do „masa“. 

Jste-li přesto rozhodnuti, že nebude utrácet za psí pedikúru,  vyzkoušejte si zkracování drápů nejdříve raději pod dohledem odborníka.

 

 

 


Další články