Nenechte si uniknout Šediváčkův long

Datum:
5.1.2015 13:37

Evropské závody psích spřežení nebývají tak dlouhé jako v severských Zemí. To ovšem neznamená, že by jakkoliv postrádaly na dramatičnosti a atraktivitě. Evropské závody se obvykle běhají na tratích dlouhých 5-20 km.

Kategorie se rozlišují podle počtu psů ve spřežení: 

Do kategorie C se řadí spřežení se 2-4 psy na krátké trati do sedmi kilometrů.

Závody kategorie B jsou určena pro 4-6 členná spřežení na středních tratích 7-12 km.

Závody kategorie A běhá 6-8 psů na trati dlouhé 12-16 km.

Závody početnějších spřežení spadají do otevřené kategorie. Jezdí se na trati delší než 16 km.

 

Vrcholové závody atraktivních soutěží psích spřežení se jezdí i v ČR. Nejsou jen manifestací nezlomné vůle a odhodlání zvítězit. Pro týmy natěšených musherů a jejich odolných, vytrvalých psů představují ohromnou výzvu k překonání sebe samých.   

Jeden z nejobtížnější závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long se v lednu chystá v Orlických horách.

 

Uskuteční se 20.-24. ledna v Deštné. Závod  tradičně začíná a končí v osadě Jedlová v obci Deštěné v Orlických horách. 

Šediváčkův long  při kterém se divákům tají dech patří k jednomu z nejtěžších a nejdelších závodů psích spřežení v Evropě. Pro mushery a jejich psy je na hřebenech a po  

stezkách Orlických hor připravena trať dlouhá 222 km. Na programu jsou závody jako Buton Spring, Session, Quiksilver Snow Jam anebo Redbull Nordix. 

Šediváčkův long je od roku 2002 jedním ze série čtyř extrémních závodů psích spřežení o titul Iron sled dog man a Ice dog. Pravidelně se ho zúčastňují závodníci dvanácti zemí. Ostatní tři prestižní závody této série se konají v alpských zemí.  

Zavítat na 19. ročník extrémního závodu psích spřežení v Deštném je nepochybně velká výzva pro všechny milovníky zimních sportů. Určitě i pro Vás. 

(Šediváčkův long byl pojmenován podle sibiřského husky Šediváka, který se měl zúčastnit prvního závodu. Před startem utekl do vzdálené vesnice, kde byl místním občanem zastřelen.)

 

 

.