Není chovatel jako chovatel

Datum:
25.3.2015 16:15

Chovná stanice by měla být registrována pod ČMKU. 

Českomoravská kynologická unie (ČMKU) zastřešuje většinu chovatelských klubů v České republice. Může poskytnout zásadní informace o chovných stanicích plemen. 

Rozhodování při výběru štěněte nebývá snadné. Stoprocentní záruka, že zvíře bude vzhledově a povahově odpovídat standardu, že bude zdravé nezatížené nějakou dědičnou chorobou v podstatě neexistuje. 

Obrázek o úrovni chovatelské stanice vybraného plemene, o vztahu chovatele ke psům může poskytnout osobní návštěva. Varováním by měl být fakt, že chovatel současně odchovává štěňata z více vrhů. Koupi štěněte od

chovatele, který nechce z jakýchkoli důvodu ukázat fenu je lepší se vystříhat. 

Při návštěvě chovatele je potřeba vnímat jeho přístup k zájemci o štěně. Ochotu zodpovědět naše dotazy a v neposlední řadě i zájem chovatele, aby se štěně z jeho stanice dostalo do dobrých rukou. 

Dobrý chovatel by neměl mít problém ukázat nám záznam o vrhu, ze kterého si naše budoucí štěně vybíráme. 

Pokud je možnost výběru z více štěńat, volba by se neměla upnout na rozhodování, zda si vybereme největší nebo naopak nejmenší štěně. Dobrou volbou by nebylo ani štěně, které se před námi schovává. Psychicky a fyzicky zdravá mláďata jsou i k cizím lidem přítulná. Zdravé štěně má lesklou srst, čisté oči, tlamičku, nos, uši, řitní i pohlavní orgány. Je čilé a zajímá se, co se kolem něj děje. 

Štěně, které si chceme vzít by mělo být staré nejméně 8 měsíců. Musí být odčervené, označené čipem nebo tetováním a mít očkovací průkaz.