Co bychom měli vědět, než si přivezeme domů štěně

Datum:
4.2.2019 20:18
Autor:
Josef Panocha

Než přivítáme nového člena rodiny

Štěně odebírané od matky by mělo dostat od chovatele do výbavy   něco svého, aby se v novém prostředí necítilo opuštěně. Bývá to obyčejně hračka nebo kus hadříku ze které štěně cítí pach matky a sourozenců. Zodpovědný chovatel nás vybaví jídelníčkem a krmením na první dny. Požádat bychom měli o adresu veterináře, který ošetřoval matku, prohlédl štěňata a má celý vrh pod kontrolou. Třebaže nikdo nechce malovat čerta na zeď, pro případ potíží si od chovatele  vezměte telefon - nejen na příslušného veterináře, ale také kynologickou organizaci, kde je chovatel evidován s nimiž se můžete spojit.

Informace z první ruky

Kdo nekupuje štěně z ručky do ručky, což se nevyplácí, - měl by se zajímat, kdy a čím bylo štěně odčerveno? Čím, a jak často byla štěňata z vrhu krmena? Na jaký režim jsou zvyklá, případně jaké povely znají? Od chovatele bychom měli obdržet potřebné doklady. (Očkovací průkaz, průkaz původu je-li již vydán, potvrzení, že rodiče netrpí dysplazií kyčelního kloubu nebo jinou sledovanou vadou). Zapomenout bychom samozřejmě neměli na podepsání kupní smlouvy a doklad o zaplacení štěněte.

Vítání nového člena rodiny

Doprava do nového domova musí být pro štěně  co nejrychlejší a nejpohodlnější. Cestovat se štěnětem ve vlaku nebo v autobuse vhodné není.

Doma by mělo být vše připraveno na srdečné přivítání. To  neznamená, že si členové rodiny budou štěňátko předávat z ruky do ruky za hlučného povyku šťastných dětí. Štěně se potřebuje napít a najíst. Dopřejte mu klid a ponechejte čas, aby se samo seznámilo s prostředím vašeho domova a jeho obyvateli. 

Máte-li doma jiná zvířata, držte je v prvních hodinách stranou, než si štěně zvykne. V prvních dnech nejsou rozhodně vhodné ani návštěvy přátel. Než bude štěně plně proočkováno nemělo by přijít do styku  s cizími psy. 

Víte, co jste potřebovali vědět. Jen na vás zůstává, jak se postaráte o to, aby nový člen rodiny váš domov vnímal jako svůj vlastní