Norníci

Datum:
6.3.2015 09:58
Kategorie:
Myslivost, Norníci,

Početná skupina psů se silně vyvinutým loveckým pudem. 

Název skupiny je odvozen od hlavního způsobu práce- norování. Tvoří ji společně plemena teriérů a jezevčíků se

silně vyvinutým loveckým pudem. Vynikají ostrostí a jsou značně samostatní. Náruživě štvou zvěř stejně jako honiči. Jezevčíci velmi dobře pracují i jako barváři.

Norníci 

Teriéři

Teriéři jsou specifickou skupinou plemen. Římané je nazývali zemními psy nebo psy pracujícími pod zemí. K nejznámějším teriérům patří hladkosrstý a drsnosrstý Foxteriér. Pro obě plemena byla příznačná ostrost a odvážnost. Díky oblibě jako společenských psů došlo podobně jako u jiných plemen k potlačení jejich  některých typických, loveckých vlastností. Za poměrně  mladé, pracovité, ostré plemeno je považován Jagdteriér. Pes vyžadující energické vedení. Je vhodný jak k norování, tak ke slídění i přinášení drobné zvěře. Při norování a lovu drobné zvěře, včetně nadhánění je používán i Velšteriér. Za krále teriérů, lze směle označit Erdelteriéra, největšího teriéra, který měl všestranné lovecké vlohy. Prokazoval je při lovu vyder, při práci na poli a byl oblíbený i při štvanicích. Nyní je spíše využíván jako služební či společenský pes. Z malých teriérů se pro práci v norách osvědčil Český teriér. Pracovitý dobře ovladatelný pes a příjemný společník. Z mysliveckého hlediska svoji oblibu v našich podmínkách získal i ostražitý Skotský teriér.

Norníci

 Jezevčíci

Na vzniku jezevčíků se podílelo mnoho psích plemen. Důležitou roli sehrálo přizpůsobení honičů pro práci v noře, což spočívalo ve zkrácení končetin pravděpodobně v důsledku mutace. Pozdější křížení s barváři, pointry, pinči a teriéry vznikl pracovně vynikající téměř všestranný pes. 

Nejstarší je zřejmě hladkosrstý jezevčík. Jeho zkřížením s některým ze španělů zřejmě vznikl dlouhosrstý jezevčík. Na vývoji hrubosrstého jezevčíka se naopak podíleli někteří teriéři zejména 

Jezevčíci mají ve vztahu k člověku jisté privilegované postavení. Díky své vrozené inteligenci,  vynalézavosti a samostatnosti se z nich stali nejen dobří pomocníci při lovu, ale také milí společníci.