Co je zdravé zvíře?

Datum:
12.7.2016 13:52
Autor:
Josef Panocha

Vnímání zdraví a nemoci se značně změnilo. Ani veterinární vzdělání bohužel nezahrnuje popis, jak mělo zdravé zvíře opravdu vypadat.

Mnoho stavů, které se považují u psů za normální mohou přitom představovat rané známky nemoci. O tom, jak dnes vypadá zdravý pes, lze jen spekulovat. Není to jen o tom, že jsme u zvířat přijali mnoho abnormálních symptomů jako normální stav.

 Co je zdravé zvíře?

Příkladů varovných symptomů je bezpočet. Běžně zakořeněný názor vnímání o psech je, že páchnou. Mnoho psů vykazuje silný pach. Zdraví psi i bez pravidelného koupání mnoho odéru nemají. 

Slzení u pudlů a jiných malých psů, nánosy mazu v uších, mastná nebo šupinkovitá kůže, anální váčky potřebující pravidelné vyprazdňování, tvorba zubního kamene, který musí být pravidelně odstraňován a v neposlední řadě nekonečného výčtu signálů příkladně nadměrného množství blech a červů s problémy chování psa u zdravých zvířat normální nejsou. Jsou to známky chronických nemocí a oslabené kondice. 

Léčba odstraňující symptomy bez likvidace nemoci samé, použitím silných léků nebo chirurgickými zákroky zabraňuje nemoci projevovat se přirozeným způsobem. Nový stav tak bývá vážnější než původní potíž. 

Představte si čistokrevná zvířata. Bez použití pečlivých chovných praktik se rody mohou stávat a stávají stále náchylnější k nemocem. Příčina? Může za to, genetický či negenetický, ale zděděný přenos v obraze chronické nemoci. 

Hromadění chronických nemocí je možné omezit. Dobrým začátkem může být zastavení očkování, vysazení léků a správné stravování. Užívání některých léků nebo očkování populaci časem oslabuje. Nemoc se přesouvá hlouběji mezi všechny její členy v důsledku dědění nemoci potomky, kteří vstupují do života s přibližně stejnou úrovní chronické nemoci, jaká je u rodičů. Odstranění škod na zdraví způsobených jen výživou je otázkou tří až čtyř generací.

 

 

 

Zdroj: Dr. Don Hamilton, D.V.M