Obezita nehrozí jen lidem

Datum:
9.3.2014 19:36

Velké množství psů, podobně jako lidí trpí nadváhou. Příčiny jsou různé. Málo pohybu, nevyvážená strava s  převažujícím množstvím tučných jídel a sladkostí s nedostatkem proteinů, vitamínů, enzymů a základních živin rovná se neustálá touha po jídle. Známe to sami. Vlčí hlad se nedá zvládnout. Nedostatek potřebných živin a dalších látek vede k poruchám metabolismu. Nadbytečný tuk v organismu psa zatěžuje srdce, zpomaluje krevní oběh a přináší další komplikace s dopadem na délku života.

Program hubnutí

Nastolit program hubnutí znamená v denním režimu psa uplatnit níže uvedené požadavky:

Zvýšení aktivity – pravidelné procházky, běhání nebo hry venku

urychlují metabolizmus a napomáhají ke spalování tuků.

Změna jídelníčku – obézní pes potřebuje vysoce výživnou potravu s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny, která má 2/3 kalorií jenž by zvíře potřebovalo k udržení ideální váhy. Vlákniny jsou bohaté na bílkoviny, enzymy, vitamíny a minerály. Zaplní žaludek psa a omezí hlad. V programu snižování hmotnosti je zcela nezbytné do potravy denně přidávat vitamínové doplňky, které jsou k dostání v obchodech pro zvířata nebo v prodejnách se zdravou výživou. Zajistěte, aby pes neměl přístup k žádnému jinému jídlu.

Vyloučit pamlsky – psa můžeme místo pamlsků odměnit jablíčkem, mrkví slaným popcornem, nebo syrovou kostí.

 

Osvědčené redukční menu

4 hrnky vařené zeleniny (mrkev, petržel, hrášek, fazolové lusky, červená řepa, kukuřice apod.) Zelenina může být i sterilovaná.

2 hrnky ovesných nebo pšeničných otrub

2 hrnky ovesných vloček

1 hrnek mletého kuřecí, krůtího nebo libového hovězího masa, či jater se lžící rozemletých skořápek nebo 2 lžíce kostní moučky

1 hrnek nízkotučného tvarohu

1 lžička rostlinného oleje

2 lžíce nutričních kvasnic nebo 2-3 dražé Pangaminu

 

Postup přípravy: Zeleninu vaříme ve 4 hrncích vody do změknutí. Do uvařené zeleniny přidáme otruby a vločky a na mírném ohni vařit dalších 5-10 min do změknutí vloček. Na závěr přidáme ostatní přísady.

 

K dosažení ideální hmotnosti 18kg  pes dostane 5 ½ hrnku redukčního pokrmu. K dosažení 38kg  krmíme 9 1/ 4 hrnku. Pro psa do 5kg hmotnosti jsou optimální 2 hrnky.