Odhalená pravda ideální stravy psa

Datum:
27.5.2015 14:58

Mezi množstvím tuků a bílkovin existuje přímý vztah. 

Nejlepším měřítkem, kolik krmit vašeho miláčka, je jeho chuť k jídlu. Vykrmit si Otesánka není problém. O boji s nadváhou podepisující se na zdraví psů se to s lehkostí říci nedá. I proto je dobré o ideální stravě něco vědět:   

Současné normy pro dospělé zdravé psy určují minimum bílkovin v potravě. Pouze 18%. Při reprodukci a růstu 22%. Nejnižší hodnoty tuků jsou 5%. Při reprodukci a růstu 8%. Studie ukázaly, že psi mohou zvládat až 50% tuku, jsou-li jinak dobře krmeni. 

Mezi množstvím tuků a bílkovin ve stravě totiž existuje přímý vztah. Čím více tuku je v potravě, tím více třeba  bílkovin. Vznikají mezi nimi metabolické reakce. Je-li potrava psa tučnější, pes jí k nasycení potřebuje méně. 

Odhalená pravda ideální stravy psa

Přidáváte-li zvířeti do potravy olej nebo odřezky tučného masa a adekvátně nezvýšíte množství bílkovin, vitamínů a minerálů bude ztrácet na váze. 

Zvláštní potřeby

Březí a kojící feny pečující o potomky, vyžadují vysoký příjem bílkovin pro obnovu tkání.  

Štěňata, pro růst a aktivitu potřebují více bílkovin a kalorií. 

Psi podstupující náročnou fyzickou námahu nebo stres mají zvýšenou spotřebu energie a bílkovin důležitých pro aktivitu a regeneraci tkání. 

Psi po operaci, zranění, nemoci, či podvýživě potřebují nabrat sílu vyššími dávkami životně důležitých bílkovin. 

Odhalená pravda ideální stravy psa

Psi v extrémně horkém počasí vyžadují stravu s vyšším obsahem bílkovin, které by vyrovnaly snížený příjem potravy zmenšenou chutí k jídlu. 

Psi v extrémně chladném počasí potřebují zvýšený příjem kalorií k udržení tělesné teploty. Kalorie poskytne strava s vysokým obsahem tuku. 

Omezí-li se v potravě zvířete maso, musí je nahradit živiny, které maso obsahuje.        

 

 

 


Další články