Oplácaní mazlíčci to nemají lehké

Datum:
23.7.2014 10:57

Koho by zajímalo, jak se asi cítí psi s nadváhou… 

Se psími mazlíčky je to stejné jako s námi lidmi. Ať hodí kamenem, kdo by nutně nepotřeboval shodit pár kilo. Knížecí rady typu chtělo by to víc pohybu se snadno vyslovují leč hůře naplňují, pokud jeden nepopadne dech ani při chůzi do schodů. Tlustí psi na tom nejsou o nic lépe. Výhoda psí tloušťky je možná pouze v tom, že si nemusí oblékat těsné kalhoty. Zdravotní rizika plynoucí z nadváhy jsou vesměs shodná. 

Kdy je pes tlustý?

U psa s normální hmotností bychom měli dobře nahmatat žebra. Stavba těla se může u jednotlivých plemen lišit. Je evidentní, že francouzský buldoček s ideální hmotností je menší a zavalitější než třeba chrt. Máme-li čistokrevného psa měli bychom se řídit ideální hmotností plemene. U kříženců by nám měl veterinář říci, zda má pes hmotnost odpovídající jeho velikosti a typu. 

Jakmile pes překročí svoji ideální hmotnost o 15% jedná se o nadváhu. V takovém případě je zapotřebí vytyčit si reálný cíl. Dosáhnout úbytku na váze, což týdně znamená 2% dokud pes v průběhu tří měsíců postupně nedosáhne své ideální hmotnosti. 

Motivace

Nadváha psa nemusí být vždy dána jen překrmováním s nedostatkem pohybu. K nadváze mohou vést některé nemoci například snížená funkce štítné žlázy. O důvod víc nechat svého „oplácaného“ mazlíčka prohlédnout veterinárním lékařem a ve spolupráci s ním nastavit plán vhodného dietního režimu.  

K dosažení a udržení ideální váhy psa jsou zapotřebí tři věci:Pravidelný pohyb, restriktivní krmení a nulová tolerance k podávání pamlsků.