Pes je odolné a houževnaté zvíře

Datum:
16.5.2014 10:26

Pes dokáže přežít v nepředstavitelně obtížných podmínkách. 

Říká se, že jeden rok života psa odpovídá sedmi letům života člověka. Kdo k početnímu výsledku dospěl se bohužel neví.

Jisté je, že růst a dospívání u psů rychlejší než u lidí. Štěně je již v osmi měsících nezávislé na matce. Je plně pohyblivé a jeho vyjadřovací schopnosti jsou na úrovni dvouletého dítěte. V roce bývá pes zdatnější a samostatnější než naše patnáctileté děti. Ve dvou letech je, podle lidských měřítek „mužským na ženění“. Tempo vývoje se potom zpomalí. Jeden rok odpovídá asi čtyřem až pěti letům člověka. Do důchodu psi odcházejí časně. Zhruba v osmi letech, což se rovná přibližně naší lidské padesátce.

Velká plemena stárnou rychleji

Věk psa závisí na jeho zdravotním stavu, způsobu života a plemenné příslušnosti. Velká plemena stárnou rychleji. Průměrný věk nepřesahuje devět let. Naproti tomu teriéři se dožívají dvanácti až patnácti let. Nejdelšímu věku se těší drobná plemena. U palácových psů není výjimkou věk 16-18 let. Vysokého věku se dožívají malí pinči i menší plemena pudlů. Ojediněle se psi mohou dožít více než dvaceti let, což je věk přibližně stoletého člověka. Stará zvířata mají podobné zdravotní potíže, jako staří lidé.

Obdivuhodná odolnost a houževnatost

Odolnost a houževnatost psů je obdivuhodná. Pes dokáže přežít v nepředstavitelně obtížných podmínkách. Zvládne přečkat v divočině, na ledové kře, vylízat se z těžkých zranění bez pomoci člověka. Vhodné útočiště si prakticky dovede najít kdekoliv. V bídných podmínkách pes přežije i dlouhou dobu při velmi skromné stravě. Pro příklady není třeba chodit daleko. Do svědomí majitelů houževnatých psů sahat nechceme.

Pokud jste dočetli až sem s určitostí nepatříte mezi ty, kterým by blaho a zdraví psů nic neříkalo. To, že se váš kamarád dožije vysokého psího věku je přece vaší zásluhou.