Pes na vedlejší koleji…

Datum:
17.8.2015 14:00

Psychika může negativně ovlivnit zdraví psa obdobně jako strava. 

Ztráta pozornosti

O psychice psů toho vesměs moc nevíme. Nezřídka  proto, že ji nepovažujeme za životně důležitou. Jak psychika může zamávat s naším zdravím je lepší nemluvit. Psi na tom nejsou o nic lépe.

Na rozdíl od nás lidí si psím kamarádům ani svým páníčkům postěžovat nemohou. 

Napadlo vás někdy, co se asi odehrává na plátně psí duše, když se mu majitel nemůže dostatečně věnovat? 

Pes na vedlejší koleji…

Jak psi prožívají ztrátu pozornosti při přírůstku do rodiny v podobě miminka? 

Situací, kdy se pes nedobrovolně ocitne na vedlejší koleji zájmu je nespočet. Stačí, aby se dva začali hádat nebo rozvádět. 

Pes na sebe na rozdíl od „dvounožců“ při ztrátě pozornosti nemusí upozorňovat jen hlasitým stěkáním. Opomíjení psi volí rafinovanější způsoby. 

Projevy frustrace

Nenápadné projevy psí frustrace není radno podceňovat.  Pes se třeba může začít škrábat nebo nadměrně olizovat. Proč to dělá? Jednoduše proto, že tím na sebe upoutává pozornost. Ví, že když s tím začne páníček ho přinejmenším okřikne. 

Někteří psi se mohou naopak stát apatickými, a jiní začnou bez příčiny kašlat nebo kulhat. Změnou svého chování se snaží o znovuzískání ztracené pozornosti. 

Odolejte pokušení psa rozmalovat

Bez rozmazlovaní našich miláčků by vztah nebyl vztahem.  Zatraceně dobře si to uvědomují i naši psi. Jakmile vycítí ztrátu pozornosti vyhodnotí situaci tak, že si ji musí „vydupat“. Psa nezajímá, že kvůli samému obětování nestačíte žít. 

Pes je „svěřenec“, který nám přirostl k srdci. To neznamená, že by potřeby věrného zvířete bylo nutné zveličovat. Tím není řečeno, že bychom je měli podceňovat natož ignorovat.

Dojde-li v naší domácnosti ke změnám, hřmí-li u nás hromy a šlehají blesky snažme to vidět očima zvířete. Dáme-li si v heslech na papír, co je jinak -snáze dospějeme k tomu, jaká opatření mohou situaci psa na vedlejší koleji zlepšit. 

Kdyby váš pes uměl mluvit nejspíš by vám řekl, že touží být milován, a nezaslouží si být odstrkován. Přece nechcete, aby kvůli vám začal kulhat, má-li si s úspěchem zajistit pozornost.