Pohlavní akt a nežádoucí krytí

Datum:
5.4.2014 00:01

Pohlavní akt

K pohlavnímu aktu dochází v období 12.-13. dne od prvních příznaků říje, kdy je fena svolná k páření. Při pohlavním aktu pes naskakuje na fenu a po zasunutí pyje do pochvy dochází k enormnímu zvětšení topořivého tělesa pyje a tzv. svázání.

Vlastní krytí trvá u psa 10-15 minut a je při něm do blízkosti děložního krčku vstříknuto semeno, které se dále dostává do dělohy, děložních rohů a vejcovodů, kde nastává akt oplození. Při prvním krytí je vhodné, aby byl přítomen člověk znalý příštích dějů a dokázal případně i napomoci.

 

 

Nežádoucí krytí

Stává se, že chovatel neuhlídá fenu svolnou k páření v ideálním čase, a ta je nakryta. Tento stav je možno řešit několika způsoby:

 

Hluboký výplach pochvy – ihned po aktu zajistit opakovaně hluboký výplach pochvy feny slabě kyselým vlažným roztokem nebo 1% roztokem kysličníku vodičitého v množství minimálně 50 ml.

 

Podání tablety – do 2 hodin po aktu je třeba, podle velikosti feny, podat preparát, který předepíše veterinární lékař.

 

Hormonální přerušení gravidity – se provádí pomocí injekční aplikace hormonů pátý, sedmý a devátý den po nakrytí. Po této léčbě dojde k přeladění organismu a samovolnému potratu. Tato léčba bývá účinná, ale nese s sebou nemalá rizika ohrožující zdravotní stav feny.

 

 

Nejcitlivější řešení - značí nechat stav osudu a graviditu s následným porodem štěňat přečkat. Je to pro fenu řešení nejcitlivější i když tím mohou být narušeny naše chovatelské záměry.