Pohyb součást života psa

Datum:
11.9.2014 11:09

Pravidelný pohyb je nezbytnou a nedílnou součástí každodenního života psa. 

Divocí psi jsou neustále v pohybu. Aby přežili musí lovit potravu. Domácím mazlíčkům tento úkol odpadá. Za kořistí běhat nemusí. Stačí jim, aby si došli k misce s krmením. 

Pravidelný pohyb psa je základní předpoklad zdraví. Pravidelné, intenzivní využívání svalů podporuje růst tkání a zvyšuje cirkulaci tělesných tekutin. Krevní cesty se rozšiřují a krevní tlak stoupá. Výsledkem je dobře prokrvená tkáň a lepší vyplavování toxinů z buněk. Trávicí žlázy psa lépe vylučují tekutiny a vnitřnosti se lépe pohybují

Většině psů prospívá alespoň půl hodiny intenzivního pohybu denně. Můžeme s ním běhat chodit na procházku házet mu míček apod. U slabých či starých zvířat nebo psů, kteří mají problémy se srdcem stačí pomalé procházky kolem domu. 

Pokud pes nemůže dočasně chodit například kvůli citlivým chodidlům anebo částečné paralýze umožněte mu plavat na místě ve vaně, v bazénu nebo v rybníce, aby měl žádoucí pohyb. Plavání posiluje organismus psa stejně jako běh. Máte-li psa neplavce, který se potápí stačí pod něj umístit ručník nebo popruh látky, který ho udržuje nad hladinou. Plavání je vhodné zejména pro psy, kteří mají problémy s páteří. 

Se psy je to stejné jako s našimi auty. Pokud jim budeme pouze doplňovat palivo ve skvělém stavu nezůstanou. Můžete namítnout, že pes není stroj. Jenže i když je výživa jistě významným faktorem pro udržení a zlepšení zdraví vašeho zvířete, není tím posledním co ke svému životu potřebuje.