Povel „zůstaň“ vám usnadní život

Datum:
17.7.2014 11:10

Naučený povel „zůstaň“ nás ušetří mnoha nepříjemností. 

Povel „zůstaň“ patří k neodmyslitelnému chování a nástrojům řízení psa. Chcete-li získat kontrolu nad každou situací musí váš pes bezpodmínečně reagovat právě na tento povel. Se psem, který neumí zareagovat na povel „zůstaň“ nemáte šanci ani bezpečně projít dveřmi o dalších perličkách nemluvě.

 

„Zůstaň“ nezbytná výbava psa

Poddajní psi čekají na příští povel svého pána. Zda to platí i o vašem mazlíčkovi vydržet v klidu na jednomu místě si odpovězte sami. Dokud pes neporozumí pokynu, že nemá nic dělat, dokud nerozhodnete, co bude následovat je téměř jisté, že povel „zůstaň“ má v hlavě zasunutý pouze jako  abstraktivní pojmem. Co s tím? Zkuste mu to vysvětlit!

Postavte psa před sebe a dejte mu povel „sedni“. Počkejte až zůstane bez hnutí. Odměňte ho za to, že uposlechl. Ať je pes v jakékoliv pozici počkejte zlomek vteřiny a odměňte ho znovu, tak aby se pro pamlsek nemusel zvedat. Na chvíli přestaňte a jděte si po svých. Pak to zopakujte znovu. Mezi cvičením je vhodné dělat dostatečně dlouhé pauzy, aby pes pochopil, že příležitost odměny ustala. Pes brzy uvidí, co mu vynáší odměnu a co ne. Zbytečně se neříká, že opakování je matkou moudrosti. Nebude trvat dlouho, aby váš pes zjistil, že když zůstane v klidu na místě odměna ho nemine. Pokud dokážete psa přimět, aby před vámi v pokoji zůstal nehybný pět vteřin odvedli jste dobrou práci.

 

Spěchat se má pomalu

Postupujte pomalu. Na dlouhé setrvání psa v klidu nespěchejte. Když pes nepřerušuje pozici jednáte správně a dobu můžete pozvolna zvyšovat. Ve formování chování psa buďte vždy konkrétní. Jestliže psa odměníte ačkoliv jste ho nechali v leže a on se za vámi začal plížit, chování „zůstaň“ v jeho mysli potemní. Mějte se svým psem trpělivost. Nezapomínejte, že silným motivátorem jste vy, jeho pán.

 

 

Jediné změny v pozici „zůstaň“, které byste měli tolerovat jsou ty, jenž jsou spojeny s navykáním na ni. Leží-li příkladně pes jako sfinga, a po chvíli se přetočí na bok aby si  natáhl nohy, anebo se úplně převalí na stranu,- je to v pořádku. Znamená to, že je uvolněný a je připraven v poloze zůstat.