Příčiny onemocnění kůže a srsti

Datum:
8.4.2014 11:09

Příznaky a projevy onemocnění a poškození kůže mohou být velmi rozmanité. Navzdory vžité představě je relativně málo onemocnění přenosných kontaktem.

 

Základní příznaky:

Svědivost, začervenání, zhrubnutí- tvorba šupin a kožních krust, odlupování, zapáchající nálepy- vypadávání srsti. Na různé formy dráždění kůže pes většinou reaguje škrábáním nebo vykusováním.

 

Nejčastější příčiny:

Nejčastější příčinou onemocnění bývají infekce, plísně, paraziti. Problémy s kůží a srstí mohou nastat v případě alergie, hormonální, metabolické nebo cévní poruchy. Projevy onemocnění se liší u mladých a starých psů. Rozdíly existují i v  projevu krátkosrstých či dlouhosrstých zvířat.   

 

Podmínka úspěšné léčby

Podmínkou úspěšné léčby je zjištění a odstranění vyvolávající příčiny. Vzniklý problém je proto vždy  zapotřebí neprodleně konsultovat s veterinárním lékařem.

 

Hygiena až na prvním místě

Mezi časté příčiny onemocnění kůže a srsti patří nedostatečná hygiena a nesprávné ošetřování. Pes svoji hygienu sám nezvládne. To platí nejen o očistné koupeli, ale také důležitosti pravidelného vyčesávání a kartáčování srsti. U psů, kteří to vyžadují, se musí srst stříhat, trimovat či jinak upravovat. Tvoření zplstnatělé srsti z chlupových chuchvalců (nejde-li o plemenný znak) je nepřípustné.

 

Co možná nevíte?

 

Koupel psa provádíme 1x za 14 dní až 3 týdny. Kůže psa je velmi citlivá na zásadité- alkalické šampony a mýdlové vody, které mohou být vyvolávající příčinou vzniku kožních onemocnění. Koupel psa provádíme jemným šamponem nejlépe pH 5,5 čili .kyselé reakce. Opakované šamponování řádně splachujeme. Koupel ukončíme spláchnutím slabě kyselým citronovým nebo octovým roztokem. Roztok připravíme z pěti litrů vody a 3 -5 lžic octa nebo citronové šťávy.