Přítomnost psa mění domov v mnoha směrech

Datum:
6.8.2014 07:37

„Domov je bytost. To není prostor, kam vejdu, kde se přezuji, posedávám, píšu, hledím na televizi stravuji se. To je bytost se kterou žijeme, která žije s námi a chce své.“ řekl Miroslav Horníček. 

Co ukázala studie

Má-li být domov pocitově příjemným místem měl by  obsahovat více než jen prostor a věci. V hotelovém pokoji se také můžete cítit pohodlně, ale nikdy tam doma nebudete. Třebaže tam všechno tam funguje nic z toho nemá nic společného s vaším životem, s tím, kdo jste. Svým způsobem to prokázala i psychologická studie mezi vysokoškolskými studenty. Měli si prohlédnout fotografie interiérů různých domů a říci, které z obrázků pravděpodobně vypovídají o láskyplném domově. Věřte tomu nebo ne,- studenti ve 48% označili ty, na kterých byl zachycen pes. Je to pochopitelné. V domě, kde žije pes člověk získá celkový dojem, o tom, co se na tom místě děje. 

Ostrov bezpodmínečné lásky

Domov je místem, kde si vzájemně projevujeme náklonnost a péči. Že  by měl být ostrovem všestranné podpory není pochyb. I když to může vyznít směšně o láskyplném domově  leccos vypovídají i pelíšky našich mazlíčků. Stará odrbaná deka na tvrdé zemi u dveří nebo matrace s paměťovou pěnou do které se náš kamarád s bolavými klouby může pěkně pohodlně zabořit. Máte-li doma psa dobře víte, že je to stejné jako být rodičem, ale bez plínek. Přemýšlíte o jeho potřebách, chráníte ho před nebezpečím zkrátka se snažíte, aby váš „miláček“ byl spokojený. Odměnou za  závazek, kterým jste přijali zodpovědnost za svého psa je radost s velkým „R“. I když budete denně uklízet chuchvalce chlupů účinnější lekci optimismu a lásky vám nikdo jiný nedá. Není to snad pro vás i dobrý důvod proč se těšit domů? Buďte k sobě upřímní! Se psem, který se těší, aby vás mohl vítat a olizovat přestává být domov skladištěm šatstva či výstavních spotřebičů a nabývá konkrétní podoby ostrova bezpodmínečné lásky.