Problémy s kůží a srstí

Datum:
9.4.2014 20:54

Kůže pokrývá celý povrch psa a chrání je spolu se srstí před zevními vlivy. Současně je důležitým orgánem látkové výměny, a podílí se na hospodaření s teplem.

 

Kůži psa tvoří tři vrstvy: epidermis, škára, podkoží

Příznaky a projevy poškození a onemocnění kůže bývají rozmanité. Relativně málo onemocnění je přenosných kontaktem. U mladých a starých psů jsou projevy onemocnění různé. Rozdíly existují i v projevu u krátkosrstých, či dlouhosrstých zvířat, podobně jako u psů ošetřovaných a neošetřovaných.

Nemocí kůže je celá řada. Patří mezi ně ekzém, akne, kopřivka, mykózy, alopecie.      

Ekzém – jr povrchový zánět kůže, neinfekčního původu probíhající v akutní, či chronické podobě.

Příznaky: začervenání, svědivost, tvorba pupínků, tvorba šupin, tvorba krust, hnisání, zhrubnutí kůže, vypadávání srsti. Problémy

vyvolávající příčiny je nutné konzultovat s veterinárním lékařem.

 

Akne –je zánět jednotlivých kožních folikulů nejčastěji na hlavě, v meziprstí postihující častěji mladší kategorie psů.

Příznaky: zježení srsti, otoky kůže, zhnisání chlupových folikulů, vypadávání srsti. Léčbu musí provádět veterinární lékař.

 

Kopřivka – je náhle vzniklé, rychle odeznívající onemocnění. Jde obvykle o odezvu přecitlivělého organismu na nevhodnou potravu nebo léčivou látku..

Příznaky: svědivost, tvorba kožních pupenů, otoky, zježení srsti. Při těžším průběhu je nutná lékařská pomoc podáním antialergik, či iontů Ca (vápníku), případně Mg (hořčíku).

 

Otlaky –jsou charakteristické pro těžší kategorie psů, typickou lokalizací bývají lokty, paty nebo hrudní oblast.

Příznaky: zhrubnutí kůže, vypadnutí srsti, tvorba mozolu

 

Mykózy –jsou plísňové afekty různého rozsahu představující chronickou chorobu. Častým projevem nemoci je tvorba jednotlivých ložisek, která mají jakoby vyhojený střed s drážděním a začervenáním na okrajích.

 

Alopecie – ztráta srsti bývá postupně se vyvíjejícím onemocněním projevujícím se sezoně v příznacích bezchlupých kožních lokalit, které pravděpodobně vznikají vlivem hormonální dysbalance s genetickým podmíněním. Lysivost může být rovněž spojena se stářím psa.

 

Kožní svědivost –je samostatnou kategorií onemocnění kůže s rozmanitým původem vzniku, které vždy doprovází kožní onemocnění. Banální je svědivost způsobená parazity jako jsou blechy, klíšťata, všenky nebo komáři. Časté bývá při masivních invazích vnitřních parazitů kupříkladu škrkavek, či tasemnice. Svědivost doprovází škálu onemocnění proto je vždy žádoucí

návštěva veterinárního lékaře.

 

Prevence

Prevencí nemocí kůže a srsti je dodržování základní hygieny, kterou pes sám nezvládne. Mýtus, že pes do roku nesmí být koupán je mylné tvrzení. Opak je žádoucí při dodržení určitého pravidla koupele. Koupání hraje v péči o srst důležitou roli. Je to mimochodem jeden z nejbezpečnějších a nejefektivnějších  způsobů, jak bojovat proti blechám, které kvalitní mýdlo s vodou zabíjí. Pokud dospělý pes není příliš špinavý je postačující koupel jednou až dvakrát v měsíci. Při silném zamoření blechami je nutné ke koupeli přistoupit každý týden. Důležitým spojencem proti blechám je nejen čistota zvířete, ale i vašeho domova. Je potřeba zaměřit se nejen na psí pelíšek, ale také podlahové krytiny. Pravidelným, důkladným a pečlivým úklidem ne- narušíme jen bleší životní cyklus, ale současně  psa ochráníme  před nezdravými látkami obsaženými v prachu.

 

Koupel- některá zvířata se koupat nechtějí. Máte-li takového psa buďte po celou dobu koupání opatrní. Mluvte tichým uklidňujícím hlasem. Nejprve mu namočte a napěňte krk. Potom namydlete celé tělo a pomalu oplachujte pomocí sprchy nebo nádoby vlažnou vodou. Po té namydlete ještě jednou a pěnu vmasírujte do srsti. Nechte působit pět minut nebo tak dlouho, jak vám pes dovolí. Následně zvíře důkladně opláchněte. Dobré je nakonec použít octovou vodu (2 lžíce octa na 1 litr vody). Odstraníte tím zbytky mýdla nebo šamponu a zabráníte tvorbě lupů. Nakonec psa znovu opláchněte čistou vodou.    

 

Vyčesávání a kartáčování - pro zdraví kůže a srsti je důležité pravidelné vyčesávání a kartáčování, které srst provzdušňuje. Tvoření zplstnatělé srsti z chlupových chuchvalců je nepřípustné. Zplstnatělá srst není vizitkou psa, ale jeho majitele.

 

Dlouhosrstá plemena psů vyžadují každodenní kartáčování speciálním přilnavým kartáčem určeným pro zachycování chlupů. Krátkosrstá plemena stačí kartáčovat méně často. Kartáčování a česání podporuje zdraví srsti a kůže, neboť normální výměšky mazových žláz vytlačuje na kůži a působí i proti blechám. Zabraňuje zacuchávání chlupů.