Proč psi potřebují pedikúru

Datum:
21.4.2014 17:34

Zdravé tlapky psa si zasluhují patřičnou pozornost a péči.

Má-li si váš miláček radostně vyšlapovat psím životem potřebuje mít zdravé tlapky. Především je zapotřebí dbát o to, aby na tlapce nepřerůstaly chlupy a mezi prsty nebyl příliš hustý porost. Proto zejména u dlouhosrstých psů přerůstající chlupy zastřihujeme tak, aby vynikl tvar tlapky a hustou srst mezi prsty čas od času vystříháme. V tlapkách se tak nebude moci držet nečistota, možné plísně nebo mikroorganismy způsobující záněty.

 

Kontrola drápků

Důležité je rovněž kontrolovat délku drápků, aby nepřerůstaly, a stav nášlapných polštářků mezi které se mohou dostat kaménky, semena rostlin, osiny travin nebo trny a způsobovat psovi bolest.

Na otázku, proč psům přerůstají drápy je jednoduchá odpověď: Zdomácnělý pes na rozdíl od divokých šelem, které si drápy obrušují při chůzi v rozmanitém terénu, hrabáním a jinými činnostmi, nemusí vyhrabávat nory, kořist anebo zahrabané zásoby potravy. Společenským plemenům psů tak drápky zákonitě přerůstají. Psi, kteří hodně běhají po tvrdém podkladu mají většinu drápů obroušenou. Nezapomínejme, ale na to, že mají na předních tlapkách na palci vyvinutý dráp, který se obrušovat nemůže a často se dokonce vývrtkovitě stáčí.

Některá plemena psů mají dokonce tento paspárek i na zadních končetinách. Ten se obvykle odstraňuje hned malým štěňatům. U některých plemen je tzv. „vlčí dráp“ povolen nebo dokonce vyžadován.

 

Zastřihování drápů

 

Zastřihování drápů bychom měli svěřit veterinárnímu lékaři nebo zkušenému chovateli. Přistřihovat přerůstající drápy není snadné. Psí dráp z velmi tvrdé rohoviny se může pod tlakem štípat po délce.Uvnitř drápu je nervové zakončení a cévka, která jej vyživuje. Při neodborném zastřihování může lehce dojít k rozštípnutí drápu, k poranění vnitřní tkáně a silnému krvácení. U zvířat s tmavými drápy, je navíc obtížné rozeznat, kam až zasahuje nerv. Pokud jste se i přesto rozhodli, pedikúru drápů řešit sami, zapomeňte na normální nůžky! Na zastřihování si pořiďte speciální tzv. gilotinové kleštičky.