Proteiny v potravě našeho psa

Datum:
12.6.2014 09:31

Proteiny ve výživě zdravého psa sehrávají nezastupitelnou roli.Co obsahuje cenné proteiny? Maso a vnitřnosti, jateční odpad a masokostní moučka, ryby a rybí moučka, mléčné výrobky a vejce. Podívejme se na ně, proto detailněji.

Maso a vnitřnosti

Maso tvořící součást potravy psa je dobré střídat. Při přípravě potravy vybíráme z hovězího, vepřového, skopového, koňského a drůbežího masa.. V případě krmení z libového drůbežího a koňského masa je nutné potravu doplnit odpovídajícím  množstvím tuku např. slunečnicovým nebo olivovým olejem. Syrovým masem psa nekrmíme. Vnitřnosti v podobě jater, bohatých na vitamíny a stopové prvky dáváme psovi maximálně jednou do týdne. Játra mohou působit projímavě. Na vitamíny z vnitřností jsou bohaté i ledviny.

Jatečný odpad a masokostní moučka

Velkými psy bývá zkrmován i jatečný odpad. Dobře stravitelné jsou žaludky. Plíce, sleziny a vemena mohou vyvolat průjem. Přikrmování masokostní moučkou je po výskytu BSE regulováno přísnými pravidly zdravotní nezávadnosti. Obchod s masokostní moučkou by měl podléhat veterinárnímu dozoru.

Ryby a rybí moučka

Zdrojem vysoce hodnotných proteinů jsou čerstvé ryby, které se musí povařit a odstranit z nich kosti. Psovi můžeme občasně podat i tuňáka z konzervy. Za vyloženou lahůdku psi považují sušené ryby. Rybí moučka představuje alternativu moučky masokostní.

Mléčné výrobky a vejce 

Na proteiny jsou rovněž bohaté i mléčné výrobky. Někteří psi však nedokáží strávit mléčný cukr a mohou reagovat průjmem. Stravitelnější pro ně bývá tvaroh, jogurt a podmáslí. Hodnotným zdrojem proteinů jsou také vejce bohatá na vitamíny. Vejce psům  nepodáváme syrová. Místo vápníkových doplňků svůj účel splní usušená a jemně rozdrcená vaječná skořápka.