Psi by aditiva nekupovali…

Datum:
4.3.2014 20:42

Obecné zhoršování zdravotního stavu domácích zvířat není tajemství. Psi nejsou výjimkou. Čím to může být, že mladí jedinci trpí nemocemi dříve typickými pouze pro seniory? Nemají na poklesu zdraví a degenerativních stavech mladých zvířat, považovaných za normální, čirou náhodou podíl i aditiva?

Každý motorista vám řekne, že se aditiva se přidávají do olejů, maziv a autochemie. Źe se mohou přidávat i do krmiv pro domácí zvířata ví, zřejmě málokdo.

Umělé příchutě

Největší skupinu chemických aditiv používaných v krmivech tvoří syntetické příchutě, o kterých se tvrdí, že jsou bezpečné. Používají se pod obecným názvem umělé příchutě. Zda jsou tyto „osvědčené přísady“ skutečně bezpečné zůstává pod pokličkou výrobního tajemství.

Umělá barviva

Používání umělých barviv bez odpovídajícího testování jejich účinků na zdraví není trestné. Zda výrobci do krmiv nepoužívají barviva vyráběná z černouhelného dehtu zakázaná pro lidskou i živočišnou spotřebu stoprocentně vyloučit nelze. Smysl používání umělých barviv spočívá v lepší prodejnosti.  Krmiva a pamlsky se přibarvují kvůli lidem. Psi vidí barvy jinak.

Známé a méně neznámé přísady krmiv

Dusitan sodný – konzervační činidlo a červené barvivo.V potravinách může tvořit silně karcinogenní látky.

Sorbit draselný- běžné konzervační činidlo chemicky podobné tuku.

Propylen glykol – používá se pro udržení správné textury a vlhkosti krmiv a potlačení růstu bakterií v krmivu.

Sacharóza – obyčejný stolní cukr.

Kukuřičný sirup – získává se chemickou cestou z kukuřičného škrobu.V dehydrované podobě se používá jako zvlhčovalo a zvláčňovadlo.Způsobuje výkyvy v hladině krevního cukru. Zatěžuje slinivku a nadledvinky. Vytváří podmínky, které mohou vést k cukrovce.     

Propyl – prodlužuje dobu trvanlivosti. Látka podezřelá z poškozování jater.

Etoxyquin –konzervační činidlo podezřelé ze způsobování vážných zdravotních poškození. (Původně vyvinutý pro výrobu kaučuku).

Butylhydroxytoluen (BHT)– konzervační činidlo, vědci označované za příčinu, metabolických potíží, jaterních poškození, zvýšené hladiny sérového cholesterolu i poškození plodu.