Psi, kteří netrpí zdravotními neduhy

Datum:
25.11.2014 15:13

Voříšci jsou psi, kteří nebyli vyšlechtěni k žádnému účelu.

Jako společníci proto nejsou příliš vyhledávaní.   

Voříšci mají něco do sebe. Nemají zpravidla žádné vrozené vady jako je dysplazie kyčelního kloubu, srdeční vady, či slepota. Netrápí je zdravotní neduhy přešlechtěných plemen, což je pro jejich páníčky požehnání. 

Osobnost voříška podobně jako psa určitého plemene je určována mnoha činiteli. Nejdůležitější je genetické dědictví po rodičích a hned po něm vlivy prostředí ve kterém zvíře vyrůstá. I pro voříška má proto prostředí působící v raném mládí zásadní význam. Pokud jsou pejsci, kteří se nemohou honosit rodokmenem chovaní doma v dobrých podmínkách v dospělosti se osvědčují. 

Psi, kteří netrpí zdravotními neduhy

Voříšci, čili kříženci,- jsou výsledkem nežádoucí březosti. Majitelé s nimi většinou dobře nezacházejí  anebo se jich nevybíravým způsobem zbavují. Z toho plyne úzkost zvířat, jejich problematické chování nebo nedostatečná socializace. 

Máte-li chuť udělat dobrý skutek a poskytnout domov pejskovi z útulku vězte, že i voříšci, kteří vyrůstali ve špatných podmínkách bývají velmi učenliví. Zpravidla se úspěšně naučí poslušnosti, ale i složitým zvukovým a pohybovým povelům. 

Jde-li o štěně přiznejme si, že je velmi obtížné odhadnout budoucí velikost. I mezi zvířaty jednoho vrhu mohou být velké rozdíly nejen ve velikosti a stavbě těla, ale třeba i délce srsti. 

Voříšci z útulků, podobně jako jejich kolegové rozličných plemen mohou mít rozdílné povahy i chování. Než se do opuštěného pejska zamilujete je dobré vyzkoušet si jeho povahu. Zajímejte se, jakou má schopnost navazovat přátelství, zda je přítulný, ale také o to, jak štěká na nežádoucí vetřelce. Ať si myslíte cokoliv „kříženec“ nemůže za to, že se narodil. Kde je psáno, že by právě   z voříška nemohl vyrůst ostražitý hlídač, dobrý společník a věrný kamarád?