Psi na řetězu?

Datum:
3.9.2014 08:18

Každý pes potřebuje k životu volnost pohybu. 

Představa, že psa natrvalo uvážeme na řetěz u boudy je pro většinu z nás nemyslitelná. Pamětníci mohou potvrdit, že to na vesnici dříve bylo zcela běžným jevem. Doba hlídacích psů připoutaných k boudě je doufejme nenávratně za námi. 

Přesto, ale nelze vyloučit situaci, kdy není možné nechat hlídacího psa volně pobíhat po pozemku. Na místě je proto otázka: Co s tím? 

Řešení je možné ve formě dlouhého drátěného lana, umožňujícímu psovi upoutanému lehkým řetízkem k vodícímu kroužku běhat po určité dráze, tak aby nebyl omezován ve volnosti pohybu

Lano musí být dobře upevněno ke stabilním oporám tzn. ke zdi, sloupu nebo pilíři a napjato vodorovně ve výši zhruba dvou metrů. 

Řetízek by měl být tak dlouhý, aby pes dosáhl na místa, která má chránit a přitom ho zbytečně nevláčel po zemi. Tak pes  může příkladně střežit přístup do domu, či obíhat část hlídaného pozemku. 

V době, kdy se v domě nebo na pozemku provádějí nějaké práce a pohybuje se tam více cizích lidí, lze jejich bezpečnost jednoduše zajistit tak, že psa na nejnutnější dobu zavřete do boudy opatřené mřížovými nebo drátěnými vrátky.