Psí parťáci do nepohody

Datum:
16.4.2014 15:02

Nespálit se při výběru oddaného parťáka do nepohody není fuška.

Sportovně založených lidí přibývá. Zákonitě přitom vyvstává otázka, zda by na to měl člověk pamatovat i při výběru psa? Odpověď je nasnadě. To si pište!

Sportovně založení lidé jsou oproti „zápecníkům“ ve výhodě. Vhodného psa mohou vybírat z bohaté palety plemen. Pro  turistiku se hodí každý čilý dobře vychovaný pes, třeba boxer nebo dalmatin. Průvodce pěšího turisty, pokud ho nechcete nenosit v batohu by měl fungovat jako váš osobní strážce ve dne i v noci.

Vyznavači rychlosti si budou notovat s chrty. Kdo našel zálibu v kynologických sportech může zvolit služební plemeno pro intenzivní výcvik, nebo libovolného pohyblivého psa třeba i voříška, pro soutěž agility, čili psí parkur. Milovníci zimních sportů se mohou poohlédnout po saňových psech. Ti, kteří nacházejí zalíbení ve vodních sportech mohou volit z plemen vynikajích plavců, jakým je například novofundlandský pes, který jde do vody v každé roční době. Stejně schopný nejen pro záchranu tonoucích je labradorský retrívr a ostatní přinašeči.. Kdo potřebuje spolehlivého psího plavčíka, který se rád vozí na kanoe nebo ve člunu, při pádu do vody nezpanikaří, a při správném výcviku se snadno se naučí třeba tahat i člun s bezvládnou posádkou, měl by se poohlédnout po plemenu vhodném pro vodáky. Směrodatná kriteria splňuje novofundlák, landseer, retrívr, španěl nebo pudl.

Cyklistický fenomén

 

Psi se stále více objevují i na cyklistických stezkách Se stoupající oblibou cyklistiky, lze hovořit o doplňkovém sportu. Psi se přitom stávají předmětem obdivu i kritiky. Důvod je prostý. Ke kolu se všichni psi nehodí. Běhání vedle kola bylo vždy součástí výcviku pracovního psa. Ke kolu se hodí každý vytrvale běhající pes, vyšší, nepříliš těžké stavby. Ideální je dalmatin, retrívři, někteří ohaři, ovčáci a bíglové. Malá plemena, zejména ta se zkráceným čelistmi, mívají potíže s dechem a snadno se unaví. Více bývají také ohrožena úrazem. Pokud chcete se psem jezdit po frekventovaných trasách vezměte na vědomí, že hlavním předpokladem je jeho dokonalá poslušnost. Ohleduplný cyklista by měl znát hranice výkonu svého psa. Boxer ztěží uběhne 15 km. Ovčák se svým pánem- cyklistou, drží basu i 60 km. Vedení psa u kola musí být bezpečné. Pes musí být bezpodmínečně poslušný. Nezapomínejte, že i na něj se vztahují pravidla silničního provozu nebo pohybu na cyklostezce.