Psi si vytvářejí asociace

Datum:
29.7.2014 10:27

Všechna zvířata se učí pomoci asociace. 

Světu kolem sebe se snaží porozumět i psi. Zkuste je   pozorovat. Všímejte si, jak se váš psí společník chová, když mu dovolíte vyskočit na pohovku nebo křeslo. Jaký pocit z měkkého pohodlí pejsek zažívá vám samozřejmě popsat nemůže. Jisté je, že se rázem vytvoří asociace. Pohovka se mu odmění měkkostí. O sítěné ochraně prospolečník, ti hmyzu, kterou máte opatřeny balkonové dveře se to tvrdit nedá, kdykoliv ho praští přes čumák dál jí procházet určitě nebude. 

Proč o tom mluvíme? Pes se od nás učí neustále, a nejen při výcviku. Máte-li nervóznějšího psa, který ze strachu na něco štěká nepochybně ho pohladíte, abyste ho uklidnili. Jenže právě v tom okamžiku mu nevědomky sdělujete : „Hodný pejsek, tak je to správně.“ Chcete snad, aby váš pes takto reagoval vždy? Pokud si to nepřejete musíte mu říci ne, jinak. 

Vžijte se do toho!

Pes vás poslouchá, protože máte nový, zajímavý hlas. Pokud jeho zájmu nevyužijete na začátku, aby vám věnoval pozornost budete nemile překvapeni, až vás pes přestane poslouchat, pokud na něj nezvýšíte hlas anebo nepoužijete účinnější kroky. Vžijte se do toho, že jste učitel a pes váš žák! Váš pes Vám nepochybně poskytne skvělou výmluvu pro vaše hravé a kreativní jednání. Předstírat na oko zájem se vám s určitostí dlouho dařit nebude.Pamlsky sice mohou přitáhnout jeho zájem o nové věci, ale jen pokud to spojíte s pochvalou. Dejte si proto pozor, aby pes nakonec nereagoval místo  na vás pouze na piškot. 

 

Nechcete, aby váš pes štěkal na hosty? Ukažte mu, co po něm chcete, a co má dělat, aby byl hodný pejsek. Čím jednodušší a důslednější vytvoříte asociaci, tím spíše se upevní. Svým požadavkům musíte dát jasný začátek a konec. Když učíte psa , aby zůstal, hlídal, či přišel k noze, naučte ho, že povel platí, než řeknete „volno“ Je to znamení, že může vstát, dívat se jinam nebo odběhnout. Pokud povel řádně neukončíte pes se naučí, že musí poslouchat jenom na začátku, a ukončí ho sám. Mějte na svého psa vysoké požadavky, ale nikdy je nepřehánějte. Pokud Vás pes neuposlechne na povel, který má zažitý, pokárejte ho, ale netrestejte. Nečekejte, že umí posoudit situaci. Může-li doma na pohovku, proč by si na ni nevyskočil na návštěvě, když ví, že ho odmění měkkostí. Výcvik je prostě nutné přizpůsobit povaze psa. Teriéři příkladně potřebují bleskové reakce, a lovečtí psi hodně nadšení. V každém případě myslete na to, že vaše vůdčí role učitele se nesmí stát ve vašem přátelství překážkou.