Psi záchranných brigád

Datum:
27.11.2014 22:40

Živelní pohromy. Teroristické útoky. Mimořádné události. 

Nic z toho se neobejde bez složek integrovaného záchranného systému v nasazení policistů, hasičů, zdravotníků a vojáků. Do centra pozornosti to z pochopitelných důvodů vynáší i záchranářské psy.

Psi záchranných brigád 

Tradice záchranářských psů se neodvíjí jen od druhé světové války, kde psi účinně pomáhali v pátrání po lidech kupříkladu v troskách po vybombardování Londýna. 

Nepostradatelnost dokonale vycvičených psů je v současnosti  markantní všude, kde jde o záchranu lidských životů. 

U nás většinu akcí organizuje Svaz záchranných brigád kynologů ČR. Plán činnosti svazu je koncipován tak, aby obsáhl celou šíři vycvičenosti záchranných psů. Jejich výcvik je veden k vyhledávání živých i mrtvých osob v nejrůznějším prostředí. 

Probíhá v pěti základních směrech: vyhledávací práce v sutinách, pátrání po osobách v přírodním terénu, hledání osob po stopě, práce v lavinových polích, záchranné práce na vodě, kam patří i hledání utonulých.

 Psi záchranných brigád

Čeští záchranářští psi se díky tomu mnohokrát osvědčili i zahraničí. Příkladně po zemětřesení v Turecku nebo na Tchaiwanu. 

Výcvik záchranářských psů je organizován mezinárodní úrovni, podle propozic IPOR. Většina organizací zabývající se jejich výcvikem využívá členství v mezinárodních svazech.

 

 http://www.zachranari.cz/