Pyometra a metritida vyžadují rychlou léčbu

Datum:
12.3.2015 11:13

Dva závažné problémy postihující dělohu a ohrožující život feny. 

Nebezpečná pyometra

Je hnisavý zánět dělohy, který se nejčastěji vyskytuje u starších

nekastrovaných fen, které mají za sebou mnoho hárání bez

oplodnění. Objevit se může v období 2-9 týdnů po hárání, kdy je děloha feny nejnáchylnější k infekci. 

Pyrometra přichází pomalu. Nejprve se projevuje jako

nepravidelné hárání a výtok načervenalého slizu z vagíny.

Pyometra a metritida vyžadují rychlou léčbu

Pokud se včas nerozpozná a neléčí může dojít do stádia

ohrožujícího fenu na životě. 

Onemocnění začíná jako cystická glandulární hyperplazie

endometria. V děloze se hromadí sekret, rozvíjí se mukometra a hydrometra. Dojde-li k průniku bakterií z pochvy do dělohy, sekret děložních žláz se stane živnou půdou pro bakterie. Výsledkem je hnisavý zánět. Nebezpečí ohrožení života spočívá v tom, že toxiny

produkované bakteriemi začnou pronikat do těla. Zvířeti hrozí celková sepse. 

Pyometra je viditelná při sonografickém vyšetření. Majitelé fen ji bohužel většinou zaznamenávají až v rozvinutém stádiu. Bez včasné léčby postoupí ke ztrátě chuti k jídlu, zvracení, průjmu, nadměrnému močení a žíznivosti. Velký příjem vody je podobný jako u selhání ledvin. Rozdíl lze poznat podle symptomů, zejména pokud se objeví vaginální výtok.

U zvířat postižených pyrometrou může nastalá krize vyžadovat chirurgické odstranění dělohy. Zákrok totožný se sterilizací avšak mnohem obtížnější a vážnější. 

Metritida

Je zánět dělohy postihující všechny tři vrstvy endometritida, myometritida, perimetritida. Jde o vzácný, závažný stav vznikající v rámci těžkých puerperálních infekcí. Nastat může ihned po porodu, ale také oplodnění, kdy je děloha feny náchylná k infekci. Symptomy mohou být velmi těžké. Patří mezi ně horečka, deprese, nezájem o štěňata a silně zapáchající výtok. (Po nekomplikovaném porodu je výtok tmavě zelený až hnědý bez zápachu.) Pokud se po porodu všech mláďat a když v pořádku vyjdou ven placenty po 12-24 hodinách stále objevuje silný nazelenalý až červenohnědý zapáchající výtok, -v děloze je pravděpodobně infekce. S ohledem na nebezpečí nástupu silného průběhu musí být feně neodkladně poskytnuta odborná pomoc.