Rodinná událost- domácí porod

Datum:
3.5.2015 17:37

Porod feny je událost očekávaná s radostí i obavami. 

Krytí, březost, porod a následná péče o štěněčí rodinky

je pro zkušené chovatele rutinou. Co by měli vědět úplní  začátečníci?

  1. Zda bylo krytí úspěšně je možné zjistit pomocí ultrazvuku. Březost feny se dá diagnostikovat nejdříve za tři týdny od konkrétního nakrytí. 
  1. Podle výsledku je nutné březí feně upravit režim krmení.
  2. Jak početný bude vrh je možné zjistit z rentgenového  snímku do zhruba 45. dne březosti.
  3. V prvních dvou třetinách březosti fena obvykle nevyžaduje zvláštní péči. Je-li v dobré kondici krmíme ji prvních pět týdnů jako obvykle. Neměla by přibírat  na váze. Od 5. týdne nastává intenzivní růst plodů, což zvyšuje i nároky na výživu matky. Od poloviny březosti je vhodné krmit potravou určenou pro březí a kojící feny s koncetrovanou energií menších objemů krmiva. Správná výživa v průběhu březosti i po porodu je předpokladem, že fena bude mít pro výživu štěňátek dostatek mléka.
  4. Zhruba od 58. dne březosti měříme feně 2x denně teplotu v konečníku. Dvacet čtyři hodin před porodem dojde k poklesu teploty o 1-1,5 stupně celsia. Potom se obvykle vrací zpět k normálu.
  5. První fáze porodu může trvat 3-12 hodin. Fena může být neklidná, častěji močí olizuje si vulvu. Některé si hrabou pelech, jiné vyhledávají přítomnost majitele. Dochází k uvolnění hlenové zátky, což je doprovázeno čirým hlenovitým výtokem. Ke konci první fáze začínají nepravidelné stahy dělohy.
  6. Druhá fáze je vypuzovací. Každé štěně je vypuzováno v samostatných porodních cyklech. Interval mezi cykly bývá půl hodiny nezřídka 2- 3 hodiny. Pokud je fena klidná, netlačí a nevykazuje bolestivé projevy matce ani plodům nebezpečí nehrozí. Tlačí-li déle než 30 min a štěně nevyjde- je to příznak možné obstrukce porodních cest s nutností kontaktovat veterinárního lékaře.
  7. Třetí fáze porodu zahrnuje vypuzení lůžka (placenty). Běžně je lůžko vypuzeno do 5-15 min po porodu štěněte. Může se stát, že jedno nebo více lůžek je vypuzeno najednou po porodu několika štěńat. Odchod poslední placenty je ukončen do 2-3 hodin po porodu posledního štěněte. Fena obvykle placenty požírá.

 

      Celkové trvání porodu by nemělo překročit 24 hodin.