S mým pánem je to na hlavu

Datum:
7.12.2014 19:53

Pokud by psi ovládali počítač, dost možná bychom v poště nalezli písmenka, která se mohou jevit přitažená za vlasy.

"Milý Ježíšku, jmenuji René a jsem velmi přizpůsobivý pes. Problém s inteligencí nemám. Kdyby můj pán nebyl od přírody mrzout měli bychom ty nejlepší předpoklady se dorozumět. Někdy mám vážně pocit, že to jeho chování nerozdýchám. S mým pánem je to na hlavu. Jak se mám orientovat, když můj pán na všechny členy naší smečky neustále vrčí. Poznej z toho, kdy je smutný nebo veselý a na koho se vlastně zlobí? Z pohledu psí perspektivy mám pocit, že zlatá střední cesta je něco, co si můj pán v žádném případě nemůže dovolit. I když se ke svým obavám stavím čelem, v duchu si říkám: „To zas budou Vánoce.“ Všichni ti teď píší, co by chtěli pod stromeček, tak to zkouším taky. Kulicha rozhodně nepotřebuji. Potřeboval bych, abys mě držel za packu, dodal mi odvahu a důvěru k  pravému smyslu mého psího života. Pomoz mi s mým pánem dosáhnout porozumění pomocí kanálů, které my psi máme k dispozici. Věř mi, že budu šťastný, když se mnou můj pán bude mluvit třeba jen s odlišnou hlasitostí, délkou slova a přízvukem, abych pochopil, co chce a co cítí. René

I když se vám reakce vašeho psa zdají být téměř lidské, snažte se vidět svět ze psí perspektivy. Naši psi nemohou za to, že zlidšťujeme jejich chování, což bohužel vede k naprostému nepochopení. Opačný extrém představuje varianta, kdy jsou psi považováni za součást naší domácnosti podobně jako lednička či jiná věc. To má za následek, že jsou jim zcela odpírány pocity a potřeby sociálního charakteru. Ať tak, či jinak pes k nám mluví celým svým tělem. Je schopen se vyjadřovat pomocí velmi jemně odstupňovaných signálů, k čemuž používá kombinaci všech dorozumívacích kanálů.  

Bez ohledu na to jestli, jste extrémně vytížený poslanec nebo šofér kamiónu, mějte na paměti, že váš pes je jedinečný pozorovatel. Pozoruje a vyhodnocuje vaši řeč, slova i řeč těla. Pokud z toho má být moudrý, měly by být stále v souladu. 


Další články